Moszkva és Peking a rivális

Az amerikai Nemzeti Kémelhárítási és Biztonsági Központ tegnap publikált jelentése Oroszországot és Kínát nevezi meg a legnagyobb kihívások között, amelyek az Egyesült Államokat a következő években érhetik. A 2020-2023-as évekre készített előrejelzés szerint egyre több a Washingtonnal szemben tevékenykedő szereplő, és az eszköztáruk egyre kifinomultabbá válik. Közben Donald Trump szintén hétfőn publikált, a 2021-es pénzügyi évre vonatkozó költségvetési tervezete 700 millió dollárt különítene el az orosz és a kínai nemzetközi befolyás ellensúlyozására.

Bendarzsevszkij Anton
2020. 02. 12. 12:06
Chinese officials including Chinese Foreign Minister Wang Yi at right use binoculars to watch a friendly match between Chinese and Russian youth Ice Hockey teams attended by the two countries Presidents in Tianjin Municipality
Kínai tisztviselők messzelátót próbálgatnak egy barátságos hokimeccsen. Mindenre kíváncsiak Fotó: POOL New Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap került nyilvánosságra az amerikai Nemzeti Kémelhárítási és Biztonsági Központ 2020-2023-as évekre vonatkozó jelentése, amelyben az Egyesült Államokra leselkedő veszélyekre és kihívásokra hívják fel a figyelmet. Ebben Oroszországot és Kínát nevezik meg a legfontosabb, USA ellen aktívan tevékenykedő állami szereplőnek. William Evanina, a központ igazgatója szerint Washington évről évre egyre komplexebb és agresszívabb kihívásokkal áll szemben, és ezek ellensúlyozása egyre komolyabb erőfeszítéseket igényel. Az említett két ország mellett említést tesznek még Iránról, Észak-Koreáról és Kubáról, illetve a nem állami szereplők közül az al-Kaida, az Iszlám Állam és a Hezbollah neve is szerepel a dokumentumban.

„Az Egyesült Államokat célzó szereplők száma növekszik. Oroszország és Kína globálisan működnek, minden lehetséges nemzeti hatalmi eszközt felhasználnak az Egyesült Államokkal szemben, és kifinomult hírszerzési képességek széles skálájával rendelkeznek” – olvasható a jelentésben.

A kémelhárítási központ három fő trendet nevez meg a következő négy évre, amelyek meghatározzák majd Amerika biztonságpolitikai környezetét: évről évre növekszik azon nemzetközi szereplők száma, amelyek Washingtonnal szemben lépnek fel; az egyre növekvő számú szereplő kezében egyre kifinomultabb eszközök vannak: nagy felbontású műholdképek, fejlett titkosítás, megfigyelőrendszerek, biometrikus eszközök, drónok és egyebek; valamint növekszik a célpontok és a kihasználható sérülékenységek száma is. Pél­dául egy potenciális válság esetén a külföldi hírszerzésnek kidolgozott tervei vannak arra, hogyan tegyenek minél nagyobb kárt, kihasználva a helyzetet.

Kínai tisztviselők messzelátót próbálgatnak egy barátságos hokimeccsen. Mindenre kíváncsiak
Fotó: Reuters

A dokumentum továbbá öt stratégiai célterületet azonosít, ahol megnövekedett aktivitásra lehet számítani a külföldi hírszerzések részéről: kritikus infrastruktúra; kulcsfontosságú amerikai ellátási láncok; amerikai gazdaság; amerikai demokrácia; illetve a kiberbiztonság és a technikai műveletek. A szerzők szerint az amerikai gazdaság védelméhez hozzátartozik az Egyesült Államok gazdasági versenyelőnyének megőrzése a világpiacokon és technológiai téren is.

A Nemzeti Kémelhárítási és Biztonsági Központ az amerikai Nemzeti Hírszerzés igazgatója (DNI) alatt működik, jelenlegi formájában 2014-ben jött lére. A Nemzeti Hírszerzés igazgatója az a személy, aki minden reggel elkészíti a titkosított napi eligazítást a mindenkori amerikai elnök számára.

Oroszország és Kína az Egyesült Államok kihívóiként egy másik, szintén hétfőn publikált jelentésben is szerepelnek. A 2021-es pénzügyi évre vonatkozó költségvetési tervezet szerint Kína és Oroszország tekinthető az USA legfontosabb versenytársának. Ennek megfelelően Donald Trump 700 millió dollárt javasol elkülöníteni a kínai és az orosz befolyás ellensúlyozására az amerikai szövetségesek támogatásán keresztül. Ebből 24 millió dollárt fordítanának az orosz propagandával és dezinformációval szembeni fellépésre. Az összeg legnagyobb részét – a kedvező kínai hitelekkel versenyre kelve – Washington kölcsönök formájában ajánlaná fel partnerei számára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.