– Milyen esélyekkel indul Afrika a koronavírus elleni küzdelemben?
Orbán Balázs: A nemzetközi versenyben is bizonyítani kell
A tehetséggondozó intézmény, amely kifejezetten azokat a diákokat célozza meg, akik szeretnek tanulni.
– Milyen esélyekkel indul Afrika a koronavírus elleni küzdelemben?
– Afrikára általánosságban jellemző, hogy csapnivaló az egészségügyi rendszere. A kórházak megbízhatatlanok, a betegszállítás gyerekcipőben jár. Van két ország, amely miatt különösen aggódhatunk: Dél-Afrika és Nigéria. Gazdaságilag és népességüket tekintve a földrész két vezető állama, de még ezek is olyan társadalmi problémákkal küzdenek, amelyekkel a járvány előtt sem tudtak megbirkózni. Félő, hogyha ez a két ország összeomlik, az az egész kontinensre nézve beláthatatlan következményekkel jár. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a népesség jelentős része még mindig alapvető problémákkal küzd, munkanélküli, illetve éhezik. Akárcsak az I. világháború végén tomboló spanyolnátha idején, a koronavírus is könnyebben terjed, ha egy legyengült társadalomba kerül be.
– Segíthetnek az ebolajárvány során szerzett tapasztalatok?
– Én 2014-ben, a járvány csúcspontján bejártam az érintett területeket. Tapasztalataim szerint a járvány különösen tanulságos volt a világnak – de nem Afrikának. Akkor egyszerre három országban, Guineában, Sierra Leonéban és Libériában tombolt a kór. A dzsungelhatárokat nem tudták, de nem is akarták lezárni, a fertőzötteket motorokkal hurcolták egyik helyről a másikra. Volt rá példa, hogy amikor az európaiak – többek között magyar virológusok – megpróbáltak segíteni, a helyiek megtámadták az „ördögi”, szkafanderbe beöltözött szakembereket. Nehéz tárgyi segélyekkel is segíteni, ilyen helyzetben a tisztítószerek, maszkok azonnal a feketepiacon kötnek ki. Egy Sierra Leone-i tisztviselő pedig azt panaszolta, hogy máig léteznek „szellemfalvak”, egykor virágzó mezőgazdaságú kiürült települések, ahová hiába próbálják visszacsábítani a befektetőket.
– Mennyire felkészült a népesség?
– Brutálisan hangzik, de a népesség bő kétharmada máig mérhetetlenül szegény, és elszigetelt településeken lakik. Nekik nincs mit veszíteniük, legfeljebb az életüket. A földrészen azonban – tudatosan vagy tudat alatt – a családok fel vannak készülve arra, hogy néhány rokonukat még akár a felnőtté válás előtt elveszítik. A halál, származzon az kígyómarástól, ebolától vagy éppen koronavírustól, benne van a pakliban. A szűk középosztály szintén kiszolgáltatott, hiszen beszorul a városokba, ahol kiszolgáltatottá válik. Guinea fővárosában, Conakryban például az ebola idején nem szállították el a szemetet, ezért valóságos patkányinvázió lepte el. Ami a legvékonyabb réteget, a dúsgazdagokat illeti, ők azok, akik ilyenkor a leggyorsabban menekülőre fogják vagy olyan fegyveresen őrzött magánkaranténokat építenek ki, amelyeket még Nyugaton is megirigyelnének.
– Migrációs fenyegetést is jelenthet a járvány?
– Egyértelműen. Nem közvetlenül a vírus miatt, hiszen nem a járvány csúcsán fognak útra kelni, nem akkor, amikor mindenki beteg és családtagok halnak meg. Hanem később, a következmények miatt. Amikor kormányok vagy akár államok dőlnek össze, tömegek indulhatnak meg. Tipikus példája lehet ennek a már említett Dél-Afrika, ahol az apartheid utáni társadalmi egyenlőtlenségeket máig nem sikerült elsimítani. Ha ez a felgyülemlett feszültség, a növekvő népesség, a gazdasági nehézségek a koronavírus szikrájára berobbannak, az akár polgárháborút és óriási migrációs hullámot is útnak indíthat. És ugyanez igaz a kétszázmilliós Nigériára is. A belső migrációt már Afrika sem látja szívesen. Ha ennyi ember eléri és átrendezi Líbiát, azt már nagyon nehéz lesz megállítani Európa határain.
– Hogyan lehetne menteni a helyzetet?
– Most újra itt az ideje, hogy az egész világ – együtt is – óriási fejlesztési programokat indítson Afrikában. Olyan önfenntartó, munkahelyteremtő beruházásokkal, mint például a sivatag kizöldítése, az úgynevezett nagy zöld fal megerősítése, a Zöld Szahara projekt vagy a Kongó folyó és a Csád-tó összekötése. Ezt a kérdést is össze kell kapcsolni a klímavédelemmel, a két ügy ugyanis összefügg. Persze a vírust kezelni kell, de azt is fel kell ismerni, hogy ez is csak a klímaváltozás egyik tünete. Hiszen gondoljunk csak bele, valószínűleg a koronavírus is egy vadon élő állatról került át az emberre, amiben szerepe lehetett annak, hogy csökkentettük az állatok élőhelyeit. Van hasonló példa: a nílusi szúnyog megjelenése Európában a felcsúszó meleg öv egyik hatása. Vagy ha a madarak a jó idő miatt nem akarnak vándorolni, akkor gyengébb lesz az immunrendszerük és könnyebben lesznek vírushordozók. Minden mindennel összefügg. A jövőben közös politikai fellépésre is szükség lesz.
A tehetséggondozó intézmény, amely kifejezetten azokat a diákokat célozza meg, akik szeretnek tanulni.
Könnyen megkérdőjelezhető az ügyészek hitelessége és semlegessége.
A legutóbbi események, köztük egy orosz hiperszonikus rakétacsapás Ukrajna ellen, megerősítik ezt a félelmet.
A Koldo-ügy névre keresztelt korrupciós botrány egyik fő gyanúsítottja csütörtökön önként tett tanúvallomást.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására
Magyarország legyőzte ellenfelét, valami mégis zavarja a válogatott szövetségi kapitányát
Kvíz – Ezekre kérdésekre csak azok tudnak válaszolni, akik nagyon okosak
Nagy csőd a románoknál: vége a német faipari óriásnak
Ez forró, bármelyik pillanatban kieshetnek Kiszel Tünde hatalmas mellei a ruhából
Háború Ukrajnában - Ledobták az elefánt nevű bombát az oroszok + videó
Kiadhatják Magyarországnak a budapesti embervadászat fő felelősét
„Magyarország harmadik lett a csoportjában, de ez senkit se tévesszen meg” – Hamit Altintop a sorsolás után
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Világháborútól rettegnek Lengyelországban
Botrányos kijelentései miatt utasítják el az emberek Magyar Pétert
Reagált a német kancellár az orosz ballisztikus rakétacsapásra
A tehetséggondozó intézmény, amely kifejezetten azokat a diákokat célozza meg, akik szeretnek tanulni.
Könnyen megkérdőjelezhető az ügyészek hitelessége és semlegessége.
A legutóbbi események, köztük egy orosz hiperszonikus rakétacsapás Ukrajna ellen, megerősítik ezt a félelmet.
A Koldo-ügy névre keresztelt korrupciós botrány egyik fő gyanúsítottja csütörtökön önként tett tanúvallomást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.