Ankara nem engedi vissza a migránsokat

A török vezetés múlt csütörtök éjjel rendelte el az ország nyugati határainak megnyitását az Európába vágyó menekültek és migránsok előtt.

Magyar Nemzet
2020. 03. 06. 13:54
Útban az ígéret földje felé, Atatürk áldásával Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökország a különleges rendőri erők ezer tagját küldi a görög szárazföldi határra, hogy megakadályozza a migránsok visszatoloncolását – nyilatkozta csütörtökön az MTI szerint Süleyman Soylu török belügyminiszter, miután helikopterről megszemlélte a török-görög szárazföldi határ térségét. A török vezetés múlt csütörtök éjjel rendelte el az ország nyugati határainak megnyitását az Európába vágyó menekültek és migránsok előtt. A török-görög határ szárazföldi szakaszán eddig tízezrek torlódtak fel, miután Athén megerősítette a határ védelmét. A török belügyminiszter közölte: az elmúlt napokban csaknem 140 ezer migráns hagyta el Törökországot Edirne tartományon keresztül, és lépett be Görögországba. Ezt Athén cáfolja. Süleyman Soylu bírálta a görög biztonsági erőket és az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynökségét (Frontex), amiért „erőszakos” fellépésük következtében szerinte már három migráns életét vesztette a határon. További 164-et megsebesítettek, őket török kórházakban ápolják, illetve eddig 4900 migránst próbáltak visszatoloncolni – tette hozzá. Athén azt is cáfolta, hogy túlzott erőszakot alkalmazna a határon. Soylu azzal is megvádolta Athént, hogy vadászpuskákat adott a határ menti görög falvak lakosainak.

Útban az ígéret földje felé, Atatürk áldásával
Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna

A görög-török határon kialakult helyzettel ellentétben egyelőre nincs migrációs nyomás a bolgár-török határon – közölte Kraszimir Karakacsanov bolgár miniszterelnök-helyettes. Felidézte, hogy a határszakasz védelmét a migránsáradatról szóló első jelentéseket követően megerősítették rendőrségi egységekkel. Hangsúlyozta, hogy a 259 kilométer hosszú bolgár-török szárazföldi határt szögesdrót kerítéssel, hő- és mozgásérzékelő kamerákkal figyelik. A hadsereget készültségbe helyezték, hogy szükség esetén katonákkal és felszereléssel is segítsék a határvédelmet.

– Minden körülmény adott ahhoz, hogy megismétlődjön a 2015-ös migrációs krízis – mondta Janik Szabolcs, a Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettese csütörtök az M1 aktuális csatornán. A szakértő szerint a kérdés az, hogy a megítélt uniós segítséget – mintegy 350 millió eurót – Görögország miként tudja felhasználni a határai védelmére.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.