Bezárkózik az Európai Unió

A tagállami vezetők rendkívüli uniós csúcstalálkozóján döntöttek arról, hogy az új koronavírus okozta járvány miatt legalább harminc napra lezárják az EU külső határait. A korlátozás alól többek között a schengeni egyezmény tagországainak polgárai, a britek, valamint a blokkon kívüli országokból érkező orvosok és ápolók jelentik a kivételt. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerint az is kulcsfontosságú, hogy a következő napokban a védőfelszerelések beszerzésében is előrelépés történjen.

2020. 03. 18. 6:05
Men in protective masks transport a coffin of a person who died from coronavirus disease (COVID-19), into a cemetery in Bergamo
Bergamo, Olaszország. Védőruhában szállítják el a járvány egyik áldozatának holttestét. Brüsszel azért szigorít, hogy fékezzék a vírus terjedését Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járványhelyzet miatt az Európai Unió történetében eddig példátlan mértékű beutazási tilalomról döntöttek a tagállamok vezetői kedden. Az állam- és kormányfők virtuális csúcstalálkozóján zöld jelzést kapott a bizottsági javaslat, miszerint legalább harminc napra lezárják a schengeni övezet külső határait. Akár szimbolikus is lehetne, hogy az estébe nyúló ülést követően nem a csúcsintézmények vezetői Brüsszelben, hanem Angela Merkel német kancellár – a nyitott határok egykori szorgalmazója – állt először kamerák elé Berlinben, majd tájékoztatott a szigorításról. – Németország azonnal életbe lépteti az intézkedést – közölte, hozzátéve, hogy a tagállamok teljes egyetértésben döntöttek a harminc napig tartó beutazási tilalomról. Megerősítette azt is, hogy a korlátozás egyelőre harminc napra szól, de amennyiben a járványhelyzet úgy kívánja, az meg is hosszabbítható. – Most a polgárok egészsége a prioritás – szögezte le Merkel, aki szerint az áruk szabad áramlásában, illetve az egységes belső piac működésében is teljes volt az egyetértés az országvezetők között.

Bergamo, Olaszország. Védőruhában szállítják el a járvány egyik áldozatának holttestét. Brüsszel azért szigorít, hogy fékezzék a vírus terjedését
Fotó: Reuters

Kedd este Charles Michel, az Euró­pai Tanács elnöke Brüsszelben a járványhelyzettel kapcsolatban kiemelte: kulcsfontosságú, hogy még a következő napokban eredményt érjenek el a védőfelszerelésekre vonatkozó közös beszerzésekben. – Természetében és méreté­ben is kivételes válsággal állunk szemben – fogalmazott Charles Michel. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig köszönetet mondott azért, hogy a tagállamok felkarolták a bizottság járványügyben tett javasla­tait. – Most a tagállamokon a sor, hogy a külső határokat lezárják – mondta, utalva arra, hogy az EU-nak önmagában erre nincs hatásköre.

Ursula von der Leyen és Charles Michel a tegnapi rendkívüli csúcstalálkozó után
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Von der Leyen első ízben hétfő este tájékoztatta az európai közvéleményt a beutazási tilalomról. Utóbbi alól természetesen kivételt képeznek majd az euró­pai uniós állampolgárok, a schengeni egyezmény tagországainak polgárai, illetve azon harmadik országbeli személyek, akik állandó európai lakcímmel rendelkeznek. A frissen kilépett britekre a beutazási tilalom nem vonatkozik, ők európai polgároknak minősülnek – erősítette meg Von der Leyen, a rendelkezés nyilvánosságra hozott szövege pedig azt is kimondja, hogy amennyiben hajlandók rá, az Egyesült Királyság és Írország is korlátozhatják a blokkon kívülről történő beutazást. (Írország, bár EU-tagállam, máig fenntartja a saját határellenőrzés jogát, és nem tagja a schengeni térségnek.) A továbbiakban az unió szintén fogadja majd a nem schengeni államokból érkező orvosokat, ápolókat, határőröket, diplomatákat, illetve a nemzetközi védelemre szoruló személyek előtt sem zárja be az ajtót.

A bizottsági elnök kedd este pozitívumként említette azt is, hogy a bizottság tudományos szakértőkből álló, frissen létrehozott csoportja is a minél kisebb mértékű társadalmi érintkezést javasolta a koronavírus feltartóztatásának érdekében. A bizottság nemrég egy videót is közzétett, amelyben Von der Leyen azt üzente az európaiaknak: „Önök az otthonmaradással segíthetik a legtöbbet!” A felvételen az is elhangzik, hogy Brüsszel számításai szerint akár az őszre piacra kerülhet a koronavírus elleni oltóanyag.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.