Oroszország szerint visszafelé sült el szíriai felkelők vegyifegyver-próbálkozása

Vegyi fegyvert akartak bevetni a szíriai felkelők, de a próbálkozásuk visszafele sült el, az előkészületek közben véletlenül magukban tettek kárt – adta hírül az orosz védelmi minisztérium szerdán.

Forrás: MTI2020. 03. 04. 19:11
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca szerint a kormány ellen harcoló „terroristák” az idlíbi Szarákib városában tervezték bevetni a vegyi fegyvert. Az orosz értesülés szerint 15 militáns mérgező anyagokkal megtöltött konténereket próbált felrobbantani még hétfőn este, ám végül tapasztalatlanságuk okán az egyik konténerből kiszivárgott a mérgező anyag. A felkelők mérgezést kaptak, merénylettervük pedig meghiúsult.

A védelmi minisztérium szerint az esetre megdönthetetlen bizonyítékokat szereztek a szíriai kormányerők a korábban an-Nuszra Frontként ismert és az al-Kaidával szövetséges Haját Tahrír as-Sám (HTS) szervezet elleni hadművelet idején a feszültségcsökkentési övezet keleti részén. Hamarosan a nyilvánosság elé tárják a részleteket.

A nyolc és fél éve tartó szíriai háborúban többször előfordult, hogy vegyi fegyvereket vetettek be, legtöbbször klórgázt, de előfordult, hogy mustárgázt vagy szarint. A damaszkuszi rezsim és lázadók általában kölcsönösen egymást vádolták a támadások végrehajtásával, és a szíriai kormány legfőbb szövetségese, Moszkva is rendre a lázadókat tette felelőssé az ilyen támadásokért, a Nyugat pedig a kormányerőket. A legsúlyosabb incidens 2013. augusztusában történt a Damaszkusz kormányzóság területén fekvő Gútában.

A háborút nyomon követő Szíriai Emberi Jogok Megfigyelőközpontja nevű szervezet szerint a támadásban háromszáznál többen haltak meg. Nemzetközi nyomásra Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya még abban az évben megvált a vegyifegyverektől, de történt ezután is több súlyos vegyifegyver-támadás az ellenzék ellenőrizte területeken, elsősorban Idlíb, Hama és Aleppó tartományokban, illetve Damaszkusz környékén. A világsajtóban csak a súlyosabb vegyifegyver-támadásokról számolt be, az egyik, amely nagy figyelmet kapott, a Hán Sejkúnban 2017 áprilisában elkövetett szaringázos támadás volt, amelyben legalább 80-an lelték halálukat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.