Az Egyesült Államokban mutatták ki a legtöbb koronavírussal fertőzött embert. Megannyi szempont alapján szűrik az elhunytak adatait, azonban csak néhány állam és megye tünteti fel az érintettek származását. Egy, a tizennégy állam statisztikáját összegző jelentés szerint a kórházban ápolt koronavírusos betegek 33 százaléka afroamerikai, ugyanakkor közülük kerül ki a betegségben elhunytak 42 százaléka – miközben a teljes lakosságon belül nagyjából 15 százalékot képviselnek. A déli államokban ennél is rosszabb a helyzet, Louisiana és Mississippi területén az afroamerikaiak az ismert Covid–19-halálesetek több mint 65 százalékát teszik ki, míg Illinois államban ez a szám 43 százalék.
A Sciencenews.org portálon publikált elemzés három alapvető okkal magyarázta az afroamerikaiak kiugró halálozási rátáját. Az egyik, hogy más népcsoportokhoz viszonyítva az érintettek nagyobb valószínűséggel találkoznak a kórokozóval. A koronavírus a tünetek megjelenése előtt is nagyon virulens, éppen ezért kell a lehető legtöbb embernek minimalizálnia a személyes kontaktusokat. A társadalom működése mégsem állhat le, sokaknak ilyen körülmények között is dolgozniuk kell. Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma a kritikus fontosságú munkavállalók között említi a gondozókat, a pénztárosokat, a vízszolgáltató cégek munkatársait, a mezőgazdasági dolgozókat, illetve a tömegközlekedési dolgozók sem maradhatnak otthon, márpedig az előbb felsorolt szakmákban nagyon sok afroamerikai dolgozik. Ugyanakkor a feketék között viszonylag kevés, aki a képzettségének köszönhetően távmunkával is el tudja látni a feladatát. Érdekes adat, hogy a városi lakosok körében az afroamerikaiak 34 százaléka rendszeresen használja a tömegközlekedést, szemben a fehérek 14 százalékával. Azaz az előbbiek gyakrabban kerülhetnek fertőzött személy közelébe.

Fotó: MTI/AP/Morry Gash
A feketék többsége rossz anyagi körülmények között, az országos átlagnál zsúfoltabb lakásokban él. A népszámlálási adatok azt mutatják, hogy az afroamerikaiak ötöde, a fehérek tizede szegénységben él. A rosszabb anyagi helyzet logikus következménye a rosszabb egészségi állapot. Nagyon sokan küzdenek magas vérnyomással, cukor- és szívbetegséggel. Az amerikai szívszövetség szerint az afroamerikaiak több mint negyven százalékának magas a vérnyomása – a fehér amerikaiak harmada küzd ezzel a kórral. A kedvezőtlen egészségügyi paraméterek egyik magyarázata, hogy az afroamerikaiak az országos átlagnál jóval nagyobb arányban élnek szennyezett levegőjű területeken. A légszennyezés krónikus egészségi problémákkal áll összefüggésben, ideértve az asztmát, a szív- és érrendszeri betegségeket. A kutatók egyebek mellett azt is vizsgálják, miért rosszabb a lerobbant lakótelepeken élők egészségi állapota. Az okok nem egyértelműek, de az adatok alapján ha valaki rossz környékről jobb környékre költözik, érezhetően javul az egészségi állapota. – Az összes összetevő azt segíti, hogy ez a világjárvány éles faji és osztálybeli egyenlőtlenséghez vezessen – mondta Robert Sampson, a Harvard Egyetem szociológusa.