Chicagóban a múlt hétvégi menetrendszerű lövöldözésekben kilencen meghaltak, 25-en megsebesültek. A halálos áldozatok között van egy kilencéves fekete kisfiú is, akit játszadozás közben talált el egy golyó. Az Illinois állambeli nagyváros gyászos hónapot zárt júliusban, a gyilkosságok száma 139 százalékkal nőtt júniushoz képest, több mint ötven százalékkal pedig 2019 júliusához viszonyítva. A másik erőszak sújtotta városban, az oregoni Portlandben az elmúlt hónap produkálta a legtöbb egyhavi halálos áldozatot az 1980-as évek óta: tizenöten vesztették életüket fegyvertűzben vagy késelés miatt, az idei évben pedig eddig huszonnégyen váltak gyilkosság áldozatává.
A The Wall Street Journal arról számolt be a napokban, hogy felmérések szerint
az Egyesült Államok ötven legnagyobb városában az idei év első felében átlag 24 százalékkal emelkedett az emberölések száma az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest.
Azaz 2020-ban eddig hivatalosan 3612 gyilkosság történt a metropoliszokban. A legmeredekebb növekedés a már említett Chicagóban következett be, ott történt minden nyolcadik emberölés. A helyi rendőrség adatai szerint 2020. január 1-jétől július 31-éig 440 embert öltek meg. A július különösen kegyetlen volt: az elszabadult erőszak 105 halálos áldozatot követelt 584 lövöldözésben. A gyilkosságok száma elsősorban az amúgy is nagy bűnözési arányt felmutató városokban nőtt – mint például Philadelphia (Pennsylvania) és Detroit (Michigan), de az olyan, hagyományosan viszonylag békés településeken is emelkedett, mint Phoenix (Arizona) vagy Omaha (Nebraska).

Fotó: MTI/AP/Chicago Sun-Times/Tyler LaRiviere
A Vox amerikai híroldal ugyanakkor arra a bizonytalanságra hívja fel a figyelmet, hogy a gyilkosságok ugrásszerű növekedése az első félévben országos jelenség-e, vagy csak a nagyvárosokra korlátozódik – adatok ugyanis csak az utóbbiakból vannak. A tisztánlátást nehezíti az is, hogy a más típusú erőszakos bűnelkövetés viszont csökkent ugyanazokban a városokban. Ha pedig a jelenlegi emelkedési tendenciát összevetjük a historikus adatokkal, az jön ki, hogy mégiscsak hasznosak voltak a korábbi bűnmegelőzési törekvések, ugyanis a gyilkosságok tekintetében több városban még így is jobb a helyzet, mint évtizedekkel korábban. Szakértők szerint az idei „fellendülés” több okra vezethető vissza. Ilyen például a rendőri erőszak elleni tiltakozás és ennek nyomán a rendőrségbe vetett bizalom elvesztése, a gazdaság visszaesés, a munkanélküliség, a fegyvervásárlások megnövekedése, a mozgáskorlátozás miatti unalom, és a társadalmi kiábrándultság.