Belvárosi barikádok, egy halálos áldozat és újabb összecsapások a tüntetők és a speciális alakulatok között: ez a hétfő éjszakai demonstrációk mérlege Belaruszban. Immár több napja tartanak a vasárnapi elnökválasztás utáni tiltakozások országszerte, ám a helyzet nem javul – az ellenzék szerint mindaddig folytatódik a polgári ellenállás, amíg Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök nem mond le, és nem lesznek megismételt elnökválasztások. Márpedig Lukasenka nem hajlandó távozni, még akkor sem, ha ellenfele, Szvjatlana Cihanouszkaja (képünkön) és stábja nem ismerte el a választások eredményét és csalást kiáltott.
A tüntetések folytatására egyébként mindkét oldal nagy erőkkel készült: a hatóságok napközben felszedték a belvárosból a szemeteseket és a köztéri padokat – mindent, amiből barikád építhető.
Az országban napok óta gyakorlatilag nincs internet és akadozik a mobilkommunikáció. A tüntetők pedig titkosított, VPN segítségével még elérhető Telegram-csatornákon keresztül koordinálták a teendőket: külön térképen jelölték, hogy Minszk mely közterületeit érdemes elkerülni a rendvédelmi szervek jelenléte miatt, és mit érdemes vásárolni a barkácsboltokban: plexit, védősisakot, kötszert és egyebeket. Sötétedéskor a tüntetők és a rendvédelmi szervek is előbújtak, és elkezdődött a második felvonás. A hatóságok – hasonlóan a vasárnapihoz – keményen léptek fel a demonstrálók ellen. A belarusz elnök szerint egyébként a tüntetéseket az ország határain kívül szervezik. – Lengyelországból, Nagy-Britanniából és Csehországból kaptak telefonhívásokat, amelyeken keresztül irányították – elnézést a kifejezésért – a birkáinkat, akik nem értik, mit tesznek – mondta Lukasenka.

Fotó: Reuters
– A rendvédelmi szervek most nagyon határozottan cselekednek – mondja a Magyar Nemzetnek Andrej Jeliszejev, a belarusz Átalakulóban lévő Eurázsiai Államok Kutatóközpont vezetője. – Ha összehasonlítjuk a helyzetet az ukrán eseményekkel, ott közel egy hónap telt el, mire a rendőrség gumilövedékeket és fénygránátokat kezdett alkalmazni a tüntetők ellen. Belaruszban már rögtön az első nap, szinte azonnal. Jól látható, hogy most igen elégedetlen a belarusz lakosság – mondta lapunknak Andrej Jeliszejev.
– Kérdés, hogy meddig folytatódnak majd az akciók – és itt nem feltétlenül tömegtüntetésekre kell gondolni, ez kifejeződhet társadalmi ellenállás formájában is, mint például általános sztrájk az állami vállalatokban. Ha bármilyen töréspontok jelennek meg a politikai elitek vagy a rendvédelmi szervek körében, akkor az már tényleg minőségi változásokat jelenthet, de egyelőre ilyet nem látunk
– vélte a szakértő.