Moriai menekülttábor: az NGO-k bepanaszolják Athént Brüsszelben

Két NGO hivatalosan is panaszt emel az Európai Bizottságnál Görögország migránspolitikája miatt.

Mártonffy Attila
2020. 09. 22. 12:20
null
Illegális bevándorlók szaladnak lángoló lakókonténerek mellett a görögországi Leszbosz szigetén fekvõ Moria migránstáborban 2020. szeptember 9-én. A tábor egyes lakói azt állítják, hogy a szigeten élõk gyújtogattak, más információk szerint táborlakók okozták a tüzet. Fotó: Panagiotis Balaskas Forrás: MTI/AP/Panagiotis Balaskas
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oxfam és a WeMove Europe nevű segélyszervezetek szerint Görögország szisztematikusan megsérti a menedékkérők befogadására vonatkozó európai jogokat, ezért a brüsszeli hatóságoknak kötelességszegési eljárást kell indítaniuk Athén ellen. Ez a lényege annak a hivatalos panasznak, amelyet a két civil szervezet már el is küldött az Európai Bizottságnak.

A két NGO-nak a német Franfurter Allgemeine Zeitung napilap szerint többek között az nem tetszik, hogy a görög hatóság a Törökországból érkező illegális bevándorlókat erőszakkal és személyes körülményeik ismerete nélkül közvetlenül a határátlépés után visszatoloncolja Törökországba. Ezzel sérül a menedékkérők azon joga, hogy megfelelő védelemben részesüljenek kérelmük elbírálási idejére. A görög menekültügyi reform keretében ráadásul az elutasított kérelmek fellebbezésének határideje még azelőtt lejár, hogy az érintettet értesítenék az elbírálás eredményéről.

– Az Európai Bizottság elvileg az uniós jogok védelmezője, s így Európában védenie kellene minden ember alapvető jogait

– jelentette ki közleményében Marissa Ryan, az Oxfam európai hivatalának vezetője. – A moriai menekülttábor múlt heti leégése Leszbosz szigetén megmutatta, hogy Európa kudarcot vallott ebben a tekintetben – tette hozzá.

Az Európai Bizottság feladata többek között az, hogy ellenőrizze a közösség államaiban az uniós jog betartását. Ha egy tagország Brüsszel szerint megsérti a közösségi jogot, az EU illetékes szervei kötelességszegési eljárást indíthatnak a renitenskedő ellen, aminek a végén az ügy az Európai Bíróság előtt landol. Amennyiben a vád bizonyítást nyer, a testület adott esetben súlyos pénzbüntetést szabhat ki a mulasztásért.

Az EU tagállamai már évek óta erősen megosztottak a közös menedékügyi és migrációs politikában, az Európai Bizottság szerdán új reformjavaslattal áll majd elő.

A Magyar Nemzet is beszámolt korábban a moriai menekülttábor felgyújtásáról, s arról, hogy az ott tartózkodó bevándorlók helyzete, befogadásuk kérdése feszültséget teremtett az uniós tagországok között.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.