2021 nyaráig megkezdődhet a koronavírus-vakcina tömeggyártása
Jakab Ferenc virológus szerint csak a vakcina szabadíthatja meg az emberiséget hosszabb távon a Covid–19 vírustól. A szakértő az ATV Spirit Show című műsorának vendégeként elmondta, hogy ezt a járványt a korlátozó, védekező intézkedésekkel önmagában nem lehet megállítani, csak az ellenszérum a megoldás. A kutatások jól haladnak, 2021 első felére elkezdődhet a hatásos szérum tömeges előállítása.
A szakértő kifejtette, hogy 100–130 projekt indult párhuzamosan a vakcina előállítására, a kutatók folyamatosan konzultálnak egymással. Harminc kutatás már a klinikai tesztelés szakaszában van, nyolc esetben pedig már a kutatás végső fázisában vannak a kutatócsoportok. Az oxfordi egyetem projektje volt eddig a legígéretesebb, de leállították, mert az ötvenezer önkéntes tesztelő közül többeknél súlyos mellékhatás lépett fel. Jakab Ferenc szerint azonban most ez a fejlesztés is újraindult, mert kiderült, a megbetegedéseknek nem volt köze a kísérleti oltóanyaghoz. A szakértő hozzátette, ez a kutatómunka nem egyszerű, a végső tesztnél akár tízezer ember próbaoltását is ki kell értékelni, hogy az orvosok pontos képet kaphassanak a szérum viselkedéséről, hatásáról.
Jakab Ferenc kutatási eredményekre hivatkozva hozzátette, hogy a brit vakcinát biztonságos, jó konstrukciónak tartják a virológusok, ezt az eddigi tesztek is alátámasztják. Ha a kutatás ilyen ütemben halad, 2021 első felében beindulhat a gyártás és a tömeges oltás is.
A szakértő elmondta, hogy létezik egy jó eredményekkel büszkélkedő orosz kutatás is, a moszkvai vakcina kapcsán megjelent egy tanulmány, melyben a klinikai vizsgálatok első és második fázisát ismertették. A harmadik fázisról azonban nincs hír, a tudósokat ezért aggasztja, hogy az orosz törvények nagyvonalúsága miatt a tömeges tesztelés kihagyásával is engedélyeztethették a vakcina alkalmazását.