Depresszió kíséri a második hullámot Spanyolországban

Elkeserítő a helyzet Spanyolországban a helyiek szerint, a koronavírus-járvány okozta károk minden családot érintenek. A társas találkozások március közepe óta korlátozva vannak, a turizmus és a szolgáltató szektor összeomlása pedig komoly gazdasági válságot idéz elő, amire nincs megfelelő állami támogatás. Az ország a koronavírus okozta válság második hullámát éli át. Mindeközben a központi kormány döntésképtelen, így a tartományi kormányok saját szabályozásokkal állnak elő, ami állandó bizonytalanság-érzetet kelt a lakosságban.

Zetelaki Réka
2020. 11. 16. 5:55
Valladolid, 2020. november 6. Egymásra helyezett székek egy bezárt bár bejáratánál Valladolidban 2020. november 6-án. A Spanyolország északnyugati térségében lévõ Kasztília és León tartományban bezártak a bárok, a a vendéglõk és a kávézók, valamint este tíz órától kijárási tilalmat rendeltek el a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására. MTI/EPA-EFE/Luis Tejido Fotó: Luis Tejido
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az egész országban kijárási tilalom van érvényben, mindenhol kötelező a maszk viselése, de a korlátozások eltérőek a tartományok szerint – mondta lapunknak Olga Jimenéz Satnonja, madridi grafikus-dizájner. – Katalóniában például teljes lezárás van érvényben, míg Madridban kevésbé szigorúak a szabályok. Itt éjfélig nyitva lehetnek a bárok, éttermek, természetesen korlátozásokkal. Egyszerre csak hat ember találkozhat a vendéglátóhelyeken, és az otthonokban is – magyarázta a jelenleg érvényben lévő szabályokról. Kiemelte, Spanyolországban a gazdaság alapját főként a turizmus és a szolgáltató szektor jelenti, így próbálják minél tovább engedni a nyitva tartást, hogy ezek a vállalkozások életben maradhassanak.

– Főként a fiatalok járnak el esténként vacsorázni vagy inni egy sört. Sokszor azért, hogy ezzel támogassák a súlyos helyzetben lévő vendéglátóhelyeket, amelyeknek korábban a turizmus jelentette a bevételi forrást

– tette hozzá.

A spanyol lakosság több mint fele könyvelhetett el jövedelemkiesést, számolt be a 40dB nevű közvélemény-kutató cég felméréséről az El País. A napilap kiemeli, a válság tovább tart, mint amit ezek a vállalkozások kibírhatnak.

A legtöbben felélték a tartalékaikat, és most a kormányzati segítségtől függenek.

A vállalkozások által rettegett időpont 2021. január 31., eddig él ugyanis az állami bérkompenzációs program (ERTE), amely hetven–száz százalékban nyújt bértámogatást a járvány által érintett cégeknek, illetve egyéni vállalkozóknak. Az ERTE ma megváltásként cseng a spanyolok fülében, ám sajnos nem terjed ki minden rászorulóra. – Közvetlen támogatásra van szükségünk, mint amilyet a többi uniós országban nyújtanak – nyilatkozta a sajtónak José Luis Yzuel, a spanyol szállásadók szövetségének elnöke, aki szerint a szektor nem részesül megfelelő segítségben. A szervezet szerint a 300 ezer vállalkozás harmada az idei év végére teljesen lehúzhatja a rolót, és az iparág több mint felét elvesztette az éves bevételének.

A közvélemény-kutatások szerint

a lakosság többsége úgy véli, a központi kormány nem kezeli megfelelően a helyzetet.

A Perdo Sánchez szocialista miniszterelnök által vezetett kormánykoalíció hosszas kormányalakítási válságot követően idén januárban alakult meg. A Spanyol Szocialista Munkáspárt és koalíciós partnere, az Unidas Podemos radikális baloldali tömörülés azonban sok mindenben nincs egy véleményen. – A híreket hallgatva kicsit olyan érzésed támad, hogy a kormányban gyerekként viselkednek, egymásra mutogatnak, ahelyett, hogy a vírus okozta válság megoldására koncentrálnának – számolt be lapunknak benyomásairól Marta Matovelle Sánchez, Magyarországon élő spanyol művészettörténész. – A központi kormány nem tud döntést hozni, és ez szerepet játszik abban, hogy a tartományi kormányok kénytelenek a korlátozásokról dönteni. A helyzet éppen ezért teljesen bizonytalan, Spanyolországban ma nem lehet tervezni – tette hozzá.

– A válság kezdete óta azt érzem, szerencsés vagyok, hogy itt lehetek Magyarországon. Nyáron egy hétre utaztam haza látogatóba és az volt a benyomásom, a helyzet Spanyolországban sokkal instabilabb, mint itt.

Mindenki maszkot visel a tengerparton is, az emberek nagyon óvatosak, szinte szagolni lehet a félelmet – tette hozzá. Elmondta, a családja február óta nem gyűlhetett össze közös találkozóra, és ő is csak néhány barátjával találkozhatott. – Úgy gondolom, ezek a korlátozások még nehezebben érintik a spanyol lakosságot, ahol a szociális élet, a személyes kapcsolat jóval nagyobb szerepet játszik, mint Magyarországon – tette hozzá.

Spanyolország tavasszal súlyos válságot élt át, nem volt elegendő a kórházak kapacitása, és rengetegen vesztették életüket. Eddig közel 65 ezer ember hunyt el a járványban, és bár a számok csökkennek, naponta közel háromszázan vesztik életüket. Az egészségügyi kockázat miatt az idősebb orvosok döntő többsége nyugdíjba ment, ami újabb hiányt okoz az egészségügyi szektorban. A spanyol miniszterelnök a napokban jelentette be,

kampányt indítanak egészségügyi dolgozók felvételére, hogy legyen elegendő kapacitás többek között majd a jövőbeni tömeges oltás lebonyolítására.

A helyiek szerint a kormányzat most lassítani próbálja a vírus terjedését, rengeteget tesztelnek, ugyanis nem akarják megismételni a tavaszi pandémiás helyzetet.

A helyiek szerint a lakosságban már nem érzékelhető a tavasszal megjelenő pánik, sokkal inkább jellemző a szomorúság és a depresszió. Az emberek tisztában vannak azzal, hogy a lezárások jelentik a helyes lépést, de mindez sokaknak a bevételük elvesztésével jár, ami súlyos hatással van a gazdaságra, és minden családot érint Spanyolországban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.