Az európai futballszövetség logikája szerint a BLM mozgalom is rasszista

Az UEFA vizsgálatot indított egy meccsen elhangzott kifejezés miatt, csakhogy a vitatott szó a faji megkülönböztetés ellen küzdő mozgalom nevében is szerepel, ez azonban látszólag senkit nem zavar – olvasható a V4NA hírügynökség cikkében.

Forrás: v4na hírügynökség2020. 12. 18. 14:43
Ba, Demba
Demba Ba itt még a Chelsea játékosaként Fotó: MTI/EPA/Kerim Okten
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas, nemzetközi botrány kerekedett a december 8-án tartott Paris Saint-Germain–Istanbul Basaksehir labdarúgó mérkőzésen történtek miatt. Mint az ismeretes, a meccset a 14. percben leállították, mert a negyedik bíró, a román nemzetiségű Sebastian Coltescu állítólag rasszista megjegyzéssel illette a török csapat pályaedzőjét, Pierre Webo-t – kezdi cikkét a v4na.com.

Szerencsétlen hasonlóság, hogy Coltescu anyanyelvén szólalt meg és a fekete, „negru” szót használta Webo-ra, ami félreérthető, hiszen a sértő „néger” kifejezést lehet belőle kihallani. A játékvezető mondta ugyan, hogy nem négernek nevezte a Webo-t, csupán a sötét bőrszínére utalt, a játékosok megsértődtek és bojkottálták a játékot, először az isztambuli, majd a párizsi csapat focistái is levonultak a pályáról és a bíró leváltását követelték. A Bajnokok Ligájának történetében nem volt még példa arra, hogy mindkét csapat elhagyja a gyepet, a mérkőzést így másnap tartották meg, lecserélt játékvezetői gárdával, a találkozót végül a 37 éves holland bíró, Danny Makkelie vezette le.

Az isztambuli csapat csatára, a szenegáli származású Demba Ba kisebb szóváltásba keveredett a meccsen, ugyanis azt kifogásolta, hogy a fehéreket soha nem nevezik fehérnek, mindig csak a feketéket feketézik le.

Demba Ba itt még a Chelsea játékosaként
Fotó: MTI/EPA/Kerim Okten

Az esetet követően rengeteg kommentár érkezett, szakértők, újságírók és labdarúgók is megszólaltak, nagy visszhangot keltett például a PSG egykori játékosa, a 46 éves indo-mauritán származású Vikash Dhorasoo véleménye, aki szerint a fekete játékosok olyanok manapság a focipályán, mint amilyenek az őseik voltak annak idején a gazdáik ültetvényén, menekülnek.

Időközben előkerült egy felvétel, amelyen az hallható, amint a feketének nevezett színes bőrű játékos, Pierre Webo épp a később kritizált és rasszistának bélyegzett román játékvezetőt sértegeti, mondván, az ő országában cigánynak nevezik a románokat.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt hónapokban több sportág képviselői is különösen érzékenyen reagáltak a rasszizmussal kapcsolatos eseményekre, különösen az Egyesült Államokban, ahol a Black Lives Matter elnevezésű mozgalom keretén belül augusztus végén a játékosok például három napig bojkottálták az NBA kosárlabda mérkőzéseit, miután két rendőr hátba lőtte a 29 éves afroamerikai Jacob Blake-et. A tiltakozást a Milwaukee Bucks profi kosárlabdacsapat tagjai kezdeményezték, erről nyilatkoztak is, Black Lives Matter feliratú pólóban feszítve.

A botrányos PSG meccset követően az UEFA is tettekre szánta el magát és vizsgálatot rendelt el, leszögezve, hogy nemet mondanak a rasszizmusra a labdarúgásban.

Ha a fekete szó rasszista, akkor rövidesen betiltják Amrikában a BLM-et, hiszen a B betű a Black-et jelenti. Vagyis a BLM egy rasszista szervezet.

A V4NA levelet írt az UEFA-nak, hogy megtudja, ha a fekete szó rasszista, akkor szerintük a is BLM az?

Frissítés: Az UEFA a V4NA megkeresésére azt válaszolta, hogy nem kommentálnak folyamatban lévő fegyelmi vizsgálatokat.

A teljes cikk IDE KATTINTVA olvasható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.