Hszi Csin-ping: A járvány ellenére fejlődni tudott Kína

A tudományos áttörésekről és a saját fejlesztésű tengeralattjáróról is szólt újévi beszédében az elnök.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2020. 12. 31. 17:54
HSZI Csin-ping
Peking, 2020. december 31. A Hszinhua hírügynökség által közreadott képen Hszi Csin-ping kínai elnökrõl a nemzethez intézett újévi köszöntõje közben Pekingben 2020. december 31-én. MTI/AP/Hszinhua/Ju Peng Fotó: Ju Peng
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína járvány utáni gazdasági és tudományos sikereit emelte ki a CCTV állami televízión csütörtökön este sugárzott újévi köszöntőjében Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnök. Hszi rendkívüli évnek nevezte 2020-at, amelynek során a váratlanul felbukkanó járvánnyal kellett szembenézni. Az elnök nem említette a járvány kezdeti kezelésével kapcsolatban Kínát ért kritikákat.

Méltatta ugyanakkor azoknak az egészségügyi dolgozóknak, katonáknak, kutatóknak és önkénteseknek az áldozatos munkáját, akik „életük árán védték meg az emberiséget”. Együttérzéséről biztosította továbbá mindazokat, akiket megfertőzött a koronavírus, és tiszteletét fejezte ki a mindennapok hőseinek.

Az elnök említést tett arról, hogy Kína a következő öt évre a magas minőségű fejlődést tűzte ki célul. Kína az első jelentős gazdaság volt a világon, amely növekedést tudott elérni a járványt követően, a várakozások szerint pedig az ország bruttói hazai terméke (GDP) 2020-ban a 100 ezer milliárd jüanos (15,3 ezermilliárd dollár) szintre emelkedhet – fogalmazott.

Hszi meghatározó sikerként értékelte a mélyszegénység felszámolását. Nyolc éven át tartó munka eredményeként csaknem százmillió vidéki embert emeltek ki a rendkívüli szegénységből – mondta. Hangsúlyozta továbbá, hogy Kína a jövőben is eltökélten folytatja majd a reform és nyitás politikáját.

A gazdasági eredmények mellett felidézte az idén elért tudományos áttöréseket is, nevezetesen az első kínai Mars-misszió elindulását, a Hold felszínéről kőzetmintákat gyűjtő Csang’O–5 szonda sikerét, valamint a Fentoucsö nevű, kínai fejlesztésű tengeralattjárót, amelynek legénysége a világon először küldött élő videófelvételt a nyugat-csendes-óceáni Mariana-árokból.

A 2021-es évre térve arra hívta fel a figyelmet, hogy az év az országot irányító Kínai Kommunista Párt alapításának századik évfordulóját hozza el. Leszögezte: a párt alapításakor megfogalmazott törekvések csak még jobban megerősödtek az elmúlt száz év során.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.