Harmincötezer embert érint a vakcinahiány miatti halasztás

Az elmúlt héten 51,3 százalékkal kevesebb Pfizer-oltóanyag érkezett, mint amennyinek kellett volna.

Bukarest, 2020. december 27. Mihaela Anghel, a Matei Bals fõvárosi járványkórház 26 éves ápolónõje (b) megkapja az elsõ koronavírus (COVID-19) elleni oltást Bukarestben 2020. december 27-én. Anghel 2020 februárjában részt vett az elsõ igazolt romániai fertõzött kezelésében. A BioNTech és Pfizer által kifejlesztett vakcinából két nappal korábban érkezett meg Romániába az elsõ tízezres szállítmány. MTI/AP/Andreea Alexandru Fotó: Andreea Alexandru
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai összehasonlításban is kiemelkedően jól haladt eddig az új koronavírus elleni romániai oltás, de most megjelentek az első gondok. Halasztások, átszervezések következnek. Romániában jelenleg az oltás második szakasza zajlik. Az egészségügyi dolgozók vakcinálása után a hatvanöt éven felüliek, a krónikus betegek és a társadalom számára kulcsfontosságú területeken dolgozók – többek között a rendőrök, a katonák, a tanárok, az államigazgatásban dolgozók, az újságírók – kapnak oltást. Január 27-ig több mint félmillió embernek adták be a vakcinát Romániában, közülük negyvenezren már a második oltást is megkapták.

Az elmúlt héten 51,3 százalékkal kevesebb Pfizer-oltóanyag érkezett, mint amennyinek a szállítási ütemterv alapján érkeznie kellett volna, és ez felborította az oltási terveket.

Január 28-tól lép hatályba a harmincötezer embert érintő tíznapos halasztás az oltóanyag hiánya miatt. Az oltást szervező bizottság szerint sms-ben és e-mailben értesítik az érintetteket, akiknek már a Moderna gyógyszervállalat vakcináját adják be.

Az is kiderült, hogy több mint ezerháromszázan jogosulatlanul, soron kívül oltatták be magukat.

Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter ellenőrzéseket rendelt el az oltóközpontokban. A botrány azután robbant ki, hogy a sajtóban egyre több olyan esetről számoltak be, amikor egyesek jogosulatlanul kerültek fel az oltási listára. A tárcavezető elképzelhetőnek tartja, hogy ezerháromszáznál jóval többen éltek a soron kívüli oltás lehetőségével. A romániai oltásközpontokok harminc százaléka nem digitalizált, ezekben papíron vezetik a nyilvántartást. Voiculescu szerint ez sérülékennyé teszi a rendszert.

A jogosulatlanul oltakozók magas száma miatt koalíciós konfliktus alakult ki Bukarestben. A Nemzeti Liberális Párt egyik befolyásos politikusa, Florin Roman a Mentsétek meg Romániát Szövetség által delegált egészségügyi minisztert okolja az általa elfogadhatatlannak nevezett helyzetért. Közben az egészségügyért felelős tárca kilencmillió dózis oltóanyagot rendelt meg a német CureVac vállalattól. Ez a vakcina még nem engedélyezett, de jóváhagyása folyamatban van.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.