Merkel: Problémás Trump Twitter-fiókjának felfüggesztése

A francia baloldaltól Le Penig bírálták a közösségi oldalakat. Navalnij is kritikus.

Magyar Nemzet
2021. 01. 12. 12:00
MERKEL, Angela
Berlin, 2020. december 9. Angela Merkel német kancellár beszél a német parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2020. december 9-én. Az EU Tanácsa soros elnöki tisztségét betöltõ Németország kormányfõje a holnap kezdõdõ EU-csúcs tervezett témáiról szólva kiemelte, hogy egyelõre nincs megoldás a hétéves keretköltségvetés és a koronavírus-járvány utáni helyreállítást szolgáló alappal kapcsolatos kérdésekre. MTI/EPA/Hayoung Jeon Fotó: Hayoung Jeon
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel problémásnak tartja, hogy a Twitter határozatlan időre felfüggesztette Donald Trump amerikai elnök fiókját. A vállalat döntését azzal indokolta: fennáll a veszélye, hogy az elnök további erőszakot szít. A német kancellár szóvivője, Steffen Seibert újságírói kérdésre válaszolva közölte: az internetes közösségi oldalak működtetőinek hatalmas a felelősségük, hogy a gyűlölet, a hazugság és az erőszakra való felbujtás ne mérgezze meg a politikai kommunikációt. Helyesnek nevezte a fellépést, például a problémás tartalmak megjelölését, ugyanakkor kiemelte, hogy

a szabad véleménynyilvánítás elemi fontosságú szabadságjog.

A szóvivő leszögezte, hogy ezen alapvető jogot csak a hatályos törvények által meghatározott kereteken belül lehet korlátozni, nem a közösségi oldalak vezetésének döntése alapján.

Angela Merkel német kancellár
Fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

– Ebből a szempontból a kancellár problémásnak tartja az amerikai elnök fiókjainak tartós blokkolását

– hangsúlyozta berlini sajtótájékoztatóján Seibert.

A Twitter múlt pénteken határozatlan időre felfüggesztette Trump fiókját, aláhúzva, fennáll annak a veszélye, hogy további erőszakot szít, miután szerintük üzenetei hatására rohamozták meg tüntetők a Capitoliumot. A még hivatalban lévő elnököt a Facebookról és az Instagramról is letiltották a napokban hasonló okokból legalább utódja, Joe Biden január 20-i beiktatásáig, illetve a Twitch és a Snapchat is elérhetetlenné tette az oldalát.

Varga Judit is osztja a véleményt

Teljes mértékben osztom Merkel kancellár asszony véleményét, miszerint aggályos, hogy a Twitter zárolta Donald Trump felhasználói fiókját – írta Varga Judit igazságügyi miniszter hétfőn a Facebook-oldalán.

https://www.facebook.com/VargaJuditMinisterofJustice/photos/a.2025259724159640/4031442906874635

– Nem tisztem más állam belpolitikájának a kommentálása, azonban van, ami felett nem lehet elsiklani.

Az elmúlt pár napban új szintet lépett a magáncenzúra, és eddig példátlan módon sújtott le. A digitális imperializmusban immáron nem számít, hogy az ember egy átlag felhasználó vagy éppen a világ vezető hatalmának demokratikus úton megválasztott elnöke, ugyanis kiderült, hogy mindkettőt egyetlen gombnyomással el lehet hallgattatni – fogalmazott a miniszter. Mindez rávilágít arra, hogy valójában mennyire kiszolgáltatottak vagyunk a liberális közösségi média globális kontrolljának – írta.

A franciáknak sem tetszik

A teljes francia politikai elit, kormánytagok és ellenzéki politikusok is elítélték, hogy a Twitter határozatlan időre felfüggesztette Donald Trump amerikai elnök fiókját. A kormány álláspontja szerint

„a digitális óriások szabályozását nem magának a digitális oligarchának kell megoldania”.

Bruno Le Maire gazdasági miniszter megdöbbentőnek tartja a Twitter döntését, és úgy vélte, hogy

a digitális oligarcha fenyegetést jelent az országokra és a demokráciákra.

Álláspontja szerint kizárólag a szuverén nép, az államok és az igazságszolgáltatás az, amely törvényes módon szabályozhatja a digitális óriásokat. Gabriel Attal kormányszóvivő úgy vélte, hogy problémákat vet fel egy közéleti személyiség hallgatásra kényszerítése a közéleti lét egyik formájává vált közösségi oldalakon, mégpedig azért, mert erre nincsenek a törvény által meghatározott specifikus kritériumok. A francia kormány tavaly megpróbálta az internetes gyűlöletkeltést szabályozni, de az alkotmánytanács júniusban a szólásszabadság megsértése miatt megsemmisítette a rendelkezést. A kormányszóvivő ennek kapcsán elmondta: különbséget jelent egy tartalmat moderálni vagy egy embert megakadályozni abban, hogy szabadon kifejthesse a véleményét.

Az ellenzék a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchontól a radikális jobboldali Marine Le Penig is egyöntetűen elítélte a Twitter döntését. A Nemzeti Tömörülés elnöke szerint a

„nagy magáncégek manapság azt gondolják, hogy nagyobb hatalmuk van, mint egy államnak, és ez feltehetően így is van”.

Marine Le Pen, a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés elnöke
Fotó: MTI/AP/Michel Euler

Még Navalnij is tiltakozott

– Ezt a precedenst világszerte ki fogják használni a szólásszabadság ellenségei. Oroszországban is. Minden egyes alkalommal, amikor el akarnak valakit némítani, azt fogják mondani: „Ez általános gyakorlat, Trumpot is blokkolták a Twitteren”

– bírálta a lépést Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus is.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.