Svájcban népszavazást rendeznek a szigorításokról

Épphogy szigorított járványügyi intézkedésein Svájc, az állampolgárok a feloldást követelik.

2021. 01. 19. 6:05
Rendõrségi jármû áll a Hotel Kempinski bejárata elõtt a svájci St. Moritz-ban 2021. január 18-án. Svájci hatóságok közlése szerint a téli üdülõhelyen két szállodát karantén alá vontak, valamint minden vendéget és alkalmazottat leteszteltek, miután egy ember megfertõzõdött a koronavírus új mutációjával. Fotó: Giancarlo Cattaneo Forrás: MTI/AP/Keystone/
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népszavazást tartanak Svájcban a kormány koronavírus elleni intézkedéseiről, ugyanis nő az elégedetlenség az országban az egyéni jogokkal kapcsolatban. A Freunden der Verfassung (az „Alkotmány barátai”) elnevezésű kampánycsoport 86 ezer aláírást gyűjtött össze annak érdekében, hogy országosan szavazhassanak a koronavírus miatt bevezetett korlátozások feloldásáról – közli a Business Insider.

Christoph Pfluger, a szervezet egyik vezetője szerint a kormány a járványt használja fel arra, hogy saját befolyását növelje, és csökkentse a demokráciát. Svájcban az állampolgárok a közvetlen demokrácia eszközével élve, vagyis népszavazással támadhatják meg a szövetségi törvényeket, ha a kihirdetést követő száz napon belül legalább ötvenezer aláírást szereznek. Az országban évente több referendumot tartanak, tavaly például a gyermekek utáni adókedvezményről, a farkasvadászatról, illetve arról is szavaztak, hogy korlátozzák-e a bevándorlást az uniós polgárok számára.

A koronavírus miatt bevezetett szabályozásokról döntő referendumra legkorábban idén júniusban kerülhet sor.

Svájc kormánya a legtöbb európai államtól eltérően eddig nem rendelt el súlyos korlátozásokat a járvány visszaszorítása érdekében, hanem inkább a személyes felelősség fontosságát hangsúlyozta. Hétfőtől, azaz január 18-tól kezdődően viszont szigorúbb járványügyi intézkedések léptek életbe a semleges államban is, ennek oka pedig, hogy már náluk is megjelentek a Nagy-Britanniában és a Dél-Afrikában felfedezett koronavírus-mutációk.

A Badrutt's Palace szálloda bejárata a svájci St. Moritz-ban 2021. január 18-án. Svájci hatóságok közlése szerint a téli üdülőhelyen két szállodát karantén alá vontak, valamint minden vendéget és alkalmazottat leteszteltek, miután egy ember megfertőződött a koronavírus új mutációjával
Fotó: Giancarlo Cattaneo / MTI/AP/Keystone

A The Local svájci kiadásának múlt heti beszámolója alapján 127 esetet azonosítottak az új vírusváltozatokkal összefüggésben, és nem csupán külföldről behozott, hanem helyi fertőzésekről is szó van. Az újonnan bevezetett, február végéig hatályos jogszabály értelmében a nem alapvető fontosságú üzletek zárva tartanak, valamint az összejövetelek résztvevőinek számát öt főben korlátozzák – a gyerekeket is beleértve. Az utóbbi intézkedés bejelentése során a svájci egészségügyi miniszter, Alain Berset úgy nyilatkozott: – Ez engem is különösen érint a három gyermekem miatt. Nem könnyű, de meg kell tennünk.

Rendőrségi jármű áll a Hotel Kempinski bejárata előtt a svájci St. Moritz-ban 2021. január 18-án. Svájci hatóságok közlése szerint a téli üdülőhelyen két szállodát karantén alá vontak, valamint minden vendéget és alkalmazottat leteszteltek, miután egy ember megfertőződött a koronavírus új mutációjával
Fotó: Giancarlo Cattaneo / MTI/AP/Keystone/

A 8,6 millió lakost számláló országban a koronavírus-fertőzöttek aránya egy novemberi megugrást követően fokozatosan csökkenni kezdett. Országosan eddig mintegy 500 ezer embernél mutatták ki a fertőzést, és több mint nyolcezren haltak meg a betegségben. Svájc December 23-án, a a kontinentális Nyugat-Európa első országaként kezdte meg a lakosság beoltását a Pfizer–BioNTech páros oltóanyagával, múlt héten pedig zöld jelzést adott a Moderna-vakcinának is. – A Moderna gyógyszercég 7,5 millió adag koronavírus elleni vakcinát szállít részletekben Svájcnak az év közepéig, ami azt jelenti, hogy az ország az elsők között lehet a világon, amely lakosságának csaknem felét beoltja – nyilatkozta a cég európai részlegének vezetője, Dan Staner.

A Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari vállalatok koronavírus elleni vakcináját adják be a 2017-ben kémiai Nobel-díjjal kitüntetett Jacques Dubochet svájci tudósnak a Morges település kórházában kialakított oltóközpontban 2021. január 11-én. A svájci Vaud kantonban ezen a napon kezdték meg a koronavírus elleni védőoltások beadását
Fotó: Laurent Gillieron / MTI/EPA-KEYSTONE/

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.