Szembemegy a tartományokkal a berlini kormány

A Bundestag várhatóan elfogadja a központilag meghatározott korlátozásokról szóló törvénymódosítást.

2021. 04. 21. 11:27
Egy német kórház dolgozói állnak sorba oltásért. Forrás: REUTERS / Fabrizio Bensch
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte biztosra vehető, hogy a német szövetségi parlament, a Bundestag elfogadja ma azt a törvénymódosítást, mely lehetővé tenné, hogy az Angela Merkel kancellár vezette kormány szigorúbb járványügyi intézkedéseket vezessen be. Ez idáig a tartományok maguk dönthettek arról, milyen korlátozásokat írnak elő, azonban a törvényjavaslat megszavazása esetén ezekről már országos szinten születne döntés. Eszerint

egységesen, mindenütt ugyanolyan korlátozásokkal kell megfékezni a járványt, ha tartósan – egymás után három nap – száz fölött van az úgynevezett hétnapi fertőzésgyakoriság.

A kormány többek közt iskolabezárásokat, valamint éjszakai kijárási tilalmat rendelne el azokban a régiókban, ahol százezer lakosra legalább száz új fertőzött jutott az elmúlt egy hétben. Az úgynevezett vészfékrendszerről már márciusban megállapodtak a szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői, de nem mindenütt alkalmazták, ami politikai vitákat okozott. A kormány ezért döntött úgy, hogy szövetségi szintű szabályozással kényszeríti ki a koronavírus harmadik hulláma miatt szükségesnek tartott szigorításokat. A tervezet lényege az, hogy száz feletti hétnapi fertőzésgyakoriságnál a közigazgatás mintegy négyszáz alapegységének – járás, város, nagyvárosi kerület – mindegyikében egyformán és automatikusan, külön mérlegelés nélkül vissza kell állítani a korlátozásokat, a járványhelyzet további romlása esetén – 165 feletti hétnapi fertőzésgyakoriságnál – pedig a közoktatást is korlátozni kell.

– A külföldi példák azt mutatják, hogy minden olyan országban, amelyben alkalmanként bevezették a kijárási tilalmat, csökkent a fertőzöttek aránya

– indokolta a törvénymódosítás szükségességét Wolfgang Schäuble, a német parlament elnöke, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.

Egy német kórház dolgozói állnak sorba oltásért
Fotó: Reuters/Fabrizio Bensch

Az új korlátozások értelmében a lakosság este 10 óra és reggel 5 óra között nem hagyhatná el otthonát, a kereskedelmi egységek többségébe kizárólag negatív koronavírusteszt bemutatásával léphetnének be az emberek, ezalól kivételt képeznek a drogériák, az élelmiszer-, a könyv- és a virágüzletek. A boltokra vonatkozó szabályozás esetében további szigorításra is lehetőséget adna a törvénymódosítás: ha súlyosbodik a járványhelyzet, akkor az üzletekben már csak a korábban leadott rendelések személyes átvételére lenne lehetőség. Néhány tartomány – köztük Brandenburg, Baden-Württemberg és Mecklenburg–Elő-Pomeránia – már korábban szigorította a koronavírus elleni korlátozásokat.

– A világjárvány harmadik hulláma már az ajtónkon kopogtat. Az intenzív osztályokon dolgozó orvosok segítségért kiáltanak. Kik vagyunk mi, ha figyelmen kívül hagyjuk a segélykiáltásokat?

– tette fel a kérdést Merkel múlt hét pénteken a parlament ülésén, hangsúlyozva, hogy a tervezett intézkedések még mindig enyhébbek, mint más országok korlátozásai.

Április 18-án a koronavírus több mint 80 ezer áldozatának tartottak megemlékezést Berlinben, melyen Angela Merkel is részt vett
Fotó: MTI/EPA/Pool/Clemens Bilan

A törvényjavaslat, különösen a kijárási tilalom esetleges bevezetése heves vitát váltott ki országszerte. A parlament épületét már a rendőrség védi, ugyanis a hatóságok tüntetésekre számítanak.

A Bundestag vélhetően elfogadja a törvénymódosítást, hiszen az előterjesztés a CDU/CSU jobbközép pártszövetség és a koalíciós társ szociáldemokraták (SPD) képviselőcsoportjának megállapodása alapján született meg, ők együtt nagy többséggel rendelkeznek a parlamentben. A radikális baloldali Die Linke feltehetőleg a törvénymódosítás ellen fog szavazni, szerintük a kijárási tilalom túlságosan nagymértékű beavatkozás az alapvető szabadságjogokba. Dietmar Bartsch, az ellenzéki párt képviselője elmondta, hogy az iskolák bezárása helyett az oktatók, valamint az intézményi dolgozók mielőbbi beoltására kellene összpontosítani.

– Az országos megközelítés helyes, azonban az intézkedések nem elegendők

– magyarázta Janosch Dahmen, a szintén ellenzéki Zöldek politikusa, mondván, már ötven feletti hétnapi fertőzésgyakoriságnál kellene bevezetni a korlátozásokat.

– A parlament a szükséges országos szintű intézkedések bevezetését ne kizárólag a fertőzöttek számára alapozza, hanem vegye figyelembe az idősek és a súlyos betegek oltási arányát és a kórházak telítettségét is

– nyilatkozta Eugen Brysch, a német páciensvédelmi alapítvány elnöke a DPA német hírügynökségnek. Mint mondta, önmagában az nem elegendő információ, hogy az intenzív osztályokon hány beteget ápolnak.

Eközben viszont az orvosok és a szakértők gyorsabb és szigorúbb korlátozásokért, lezárásokért harcolnak, hogy a németországi helyzet még kordában tartható legyen. Noha napról napra növekszik a beoltottak aránya – már a lakosság húsz százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcina első adagját –, a betegek és az elhunytak száma továbbra is magas: a Robert Koch Intézet szerda reggeli közleménye szerint közel 25 ezer új fertőzöttet jelentettek az egészségügyi intézmények és 331 beteg esett áldozatul a vírusnak egy nap alatt.

Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter is korlátozásokat sürgetett a múlt héten, mondván, a napi új regisztrált fertőződések száma túlságosan magas,

az intenzív osztályokon pedig kritikus a helyzet.

A koronavírus miatt intenzív ellátásra szorulók száma meghaladta az ötezret, és ez a szám a hónap végére hatezerre emelkedhet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.