Duterte folytatja gyilkos kábítószer-háborúját

A Fülöp-szigetek elnöke utolsó évértékelő beszédében támogatást ígért az ország üzleti vállalkozásainak a Covid-világjárvány okozta gazdasági visszaesésből való kilábaláshoz. Kijelentette továbbá, meg fog ölni mindenkit, aki az ország és a fiatalság elpusztítására tör, s hangsúlyozta, hogy a kábítószerek elleni küzdelem még nem ért véget.

Mártonffy Attila
2021. 07. 26. 20:05
DUTERTE, Rodrigo
Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök a nemzethez intézett beszéde közben MTI/EPA/Reuters/Lisa Marie David Fotó: Lisa Marie David
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kormány elkötelezte magát, hogy a magán-üzletivállalkozások mellé áll a koronavírus-járvány globális hatásainak leküzdésében annak érdekében, hogy a kereskedelem mihamarabb visszanyerje a pandémia előtti vibrálását – hangoztatta Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök tegnapi ötödik, egyben utolsó évértékelő beszédében.

Duterte elnöki megbízatása a 2022-es választásokkal megszűnik.

A hátralévő időben, valamint a jövő évi büdzsét illetően a törvényhozás azon lesz, hogy eleget tegyen az elnök gazdaságélénkítési irányelveinek, illetve a költségvetési bevételek növelésére irányuló törekvéseinek – ezekbe tartozik többek között az online kaszinók megadóztatása is. Tervbe van véve a katonai nyugdíjrendszer megreformálása, valamint a gazdaság további megnyitása a külföldi befektetések előtt, a pénzügyi szabályozás lazítása, valamint az infláció elleni harc. A megroggyant gazdaság a korábbi hatszázalékos növekedés után mostanra kilencszázalékos esést produkált, s ez a legrosszabb eredmény a második világháború óta.

Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök a nemzethez intézett beszéde közben. MTI/EPA/Reuters/Lisa Marie David

A szigetország 76 éves vezetője egyúttal védelmébe vette a kormány hivatali ideje alatt folytatott könyörtelen drogháborúját, aminek során lecsaptak a szindikátusokra és megreformálták a kábítószerfüggők kezelését. Amikor Duterte 2016-ban hatalomra került, megígérte, leszámol a drogkartellekkel, szétzúzza a bűnözést és megszünteti a korrupciót. Lehet, hogy megvolt az igyekezete, de maga is többször beismerte, nem járt valami nagy sikerrel – emlékeztet a South China Morning Post.

– Nem tudtam, hogy a saját kormányom ellen is harcolok

– húzta alá az elnök csaknem háromórás beszédében, amelynek során megjegyezte, egyes esetekben rendőrök is érintettek voltak a kábítószer-kereskedelemben. Dutertét ráadásul még a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé is állíthatják drogháborúja miatt, amelyet több esetben emberiesség elleni bűncselekménynek minősítettek. Az elnök beszéde előtt több ezer tüntető vonult az utcára, hogy büntetőeljárást követeljen vele szemben hivatali idejének jövő évi letelte után – írja az MTI.

A rendőrségi műveletek során több mint hétezer ember vesztette életét az elmúlt öt évben. Jogvédők szerint azonban a halálos áldozatok valódi száma ennél akár háromszor nagyobb is lehet. Aggályok merültek fel amiatt is, hogy egyeseket bírósági tárgyalás nélkül végeztek ki, illetve kérdésessé vált, hogy egyes áldozatoknak volt-e közük egyáltalán a kábítószer-kereskedelemhez. A Fülöp-szigeteki vezető korábban közölte:

kész indulni az alelnöki tisztségért, amely mentelmi jogot biztosítana neki bármilyen büntetőeljárással szemben.

Duterte az elmúlt öt évben elsöprő többségre tett szert a kongresszusban, s ezt a legutóbbi, 2019-es választások is megerősítették – idézi fel a Bloomberg hírügynökség. A legfrissebb felmérések szerint népszerűsége 91 százalékos, s ez abszolút ellenőrzést biztosít neki a törvényhozás felett. Politikai elemzők szerint rendkívül szokatlan, hogy egy államfő ekkora népszerűségnek örvendjen hivatali ideje végén. Ez az elismertség abban is előnyére válik, hogy a siker reményével támogathassa valamelyik esélyes jelöltjét a jövő évi elnökválasztáson, többek között lányát, Sarát, tanácsadóját, Christopher Gót vagy Ferdinand Marcos volt szenátort, s egyben odamondogasson ellenfeleinek. A manilai kormányt többfelől bírálták elégtelennek tartott járványkezelése miatt. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint vasárnap az aktív esetek száma 54 262 fő volt, a járvány tavaly márciusi kitörése óta pedig ez szám 1,5 millióra emelkedett – ebből 1,4 millióan meggyógyultak, 27 224-en pedig meghalt. Délkelet-Ázsiában ebben a vonatkozásban a Fülöp-szigetek a második legkedvezőtlenebbül érintett ország.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.