– Harminc határőr már megérkezett Litvániába, és még több segítségre számítunk – nyilatkozta tegnap Asta Skaisgirytė, a litván államfő külpolitikai főtanácsadója, utalva arra, hogy az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex növeli a Litvánia és Belarusz közös határszakaszán szolgálatot teljesítő határőrei számát az illegális határátlépések hirtelen elszaporodása miatt. Az elmúlt napokban ugyanis több száz illegális migránst tartóztattak fel a litván hatóságok, ami arra késztette a vilniusi vezetést, hogy rendkívüli helyzetet hirdessen. Idén már több mint 1400 bevándorló érkezett törvénytelen úton Belaruszból, tavaly összesen 81 volt ez a szám. Többségük személyi okmányok nélkül lépte át a határt, de azt a hatóságok meg tudták állapítani, hogy főleg iraki, szír és afgán állampolgárokról van szó. Találtak viszont olyan dokumentumokat náluk – repülőjegyek, a belarusz külügyminisztériumnak küldött vízumkérelmek –, amelyek Vilnius szerint azt bizonyítják, hogy Minszk turistavízumokkal Bagdadból és Isztambulból repteti be őket az országba, majd Litvánián keresztül próbálnak az EU területére lépni.

Fotó: MTI/EPA/Litván kormány sajtóhivatala/Laima Penek
A határőrség felkészületlenségét érzékelteti, hogy a litván határőrök nem tudnak szót érteni az angolul nem beszélő bevándorlókkal, tolmácsok pedig nem állnak a rendelkezésükre. – Elsősorban cigarettacsempészettel szoktunk foglalkozni. Mindez újdonság számunkra – mondta az egyik határőr a Reuters hírügynökségnek.
Asta Skaisgirytė tegnap megköszönte az uniós kollégáktól kapott segítséget. Észtország tízfős rendőri egységgel támogatja Litvániát a válság rendezésében. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke ellátogatott kedden az érintett határszakaszra, ahol elmondta: elítélendő minden kísérlet az illegális migráció kihasználására, hogy azáltal nyomást gyakoroljanak az Európai Unió tagállamaira. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a múlt héten támogatást ígért Vilniusnak határai ellenőrzéséhez, ahogyan tette korábban Görögország esetében. Az EU tavaly márciusban hétszázmillió eurónyi támogatást nyújtott, a Frontex pedig hét hajót, két helikoptert, egy repülőgépet, illetve száz újabb határőrt bocsátott Athén rendelkezésére, miután a görög határt Törökország felől érkező migránsok ezrei rohamozták meg.