Betiltják Kínában az „illegális tartalmú” dalokat a szórakozóhelyeken október elsejétől. A kínai kulturális és idegenforgalmi minisztérium egy teljes listát tett közzé azokról a dalokról, amelyeket a veszélyesnek tartanak a társadalomra nézve és a jövőben nem játszhatják le őket. A minisztérium közleménye szerint idetartoznak az olyan dalszövegek, amelyek gyűlöletbeszédet tartalmaznak, veszélyeztetik a nemzetbiztonságot, sértik az állam vallási politikáját vagy bűncselekményekre buzdítanak. Betiltásra kerülnek továbbá azok a zeneszámok is, amelyek a szerencsejátékot vagy a kábítószereket népszerűsítik.
– Az intézkedéssel arra ösztönözzük a tartalomszolgáltatókat, hogy kizárólag »egészséges és felemelő« zenét közvetítsenek a szórakozóhelyeken
– áll a minisztérium közleményében kihangsúlyozva, hogy például az alkoholos italok túlzott mértékű fogyasztása bűncselekményekhez vezethet.
A South China Morning Post hongkongi napilap értesülései szerint az intézkedés célja, hogy a jövőben kizárólag olyan dalokat játszhassanak le a karaokebárokban, amelyek a kormányt támogatják.
Kínában több mint ötvenezer karaokebár található, amelyek szerves részei a távol-keleti kultúrának, az egyes helyszínek zenei könyvtárában akár százezer dal is fellelhető, így még egyelőre nem tisztázott, a szórakozóhelyek üzemeltetői hogyan fogják beazonosítani az érintett dalokat. Grégoire Bienvenu, a Sorbonne-i Egyetem kutatója szerint Peking eszközként tekint a karaokebárokra, amelyekkel el tudják terelni a lakosság figyelmét a kormány kudarcairól, vagy az olyan érzékenynek számító politikai kérdésekről, mint például Tajvan és Hongkong.
– A karaokebárok fontos szerepet töltenek be a fiatalok életében. Amellett, hogy népszerű zenéket hallgatnak, táncolnak és isznak, eltereli a gondolataikat
– tette hozzá Bienvenu.
Nem a mostani azonban az első eset, hogy a kormány ilyen döntésre jutott, 2015-ben a minisztérium mintegy százhúsz zeneszámot vett fel az ún. „feketelistára”, amelyek trágár kifejezéseket tartalmaztak, a bűnözést népszerűsítették vagy erkölcsileg kifogásolhatónak nyilvánították őket. Hat évvel ezelőtt olyan dalok kerültek betiltásra, mint például a „Pekingi huligánok”, az „Öngyilkos napló” és a „Ne akarj iskolába menni”.
Borítókép: Fiatal kínai nő énekel egy pekingi karaokebárban 2009. december 12-én. Fotó: Wei yao/Imaginechina/AFP.