Az amerikai igazságügyi minisztérium pert indított Texas ellen

A tagállam abortusztörvényét alkotmányellenesnek nevezte Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 09. 10. 10:08
Protestors Rally Against Restrictive New Texas Abortion Law In Austin
US-PROTESTORS-RALLY-AGAINST-RESTRICTIVE-NEW-TEXAS-ABORTION-LAW-I Fotó: SERGIO FLORES
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai igazságügyi minisztérium csütörtökön pert indított Texas ellen a tagállam abortusztörvénye miatt – jelentette be Merrick Garland amerikai szövetségi igazságügyi miniszter. „A törvényi szabályozás kézenfekvő és egyértelmű célja megakadályozni a nőket abban, hogy gyakorolhassák alkotmányos jogaikat. A törvény nyilvánvalóan alkotmányellenes” – szögezte le Garland, és ezzel összefüggésben felidézte a szövetségi legfelsőbb bíróság 1973-ban meghozott, precedensnek számító úgynevezett Roe/Wade döntését, amely az alkotmány 14. kiegészítése alapján, a magánélethez való jogra hivatkozva az abortusz tiltását az első trimeszterben alkotmányellenesnek nyilvánítja. A keresetet a texasi szövetségi bíróságon nyújtották be, azzal a kérelemmel, hogy az illetékes bíró nyilvánítsa semmisnek a törvényt, „meggátolva végrehajtását és megvédve a Texas által megsértett jogokat”.

– Az igazságügyi minisztériumnak kötelessége megvédeni az Egyesült Államok alkotmányát, fenntartva a jogállamiságot

– hangsúlyozta Garland.

A szeptember elsejével hatályba lépett jogszabály Texas államban a terhesség hatodik hetétől – azaz amikor először kimutatható a magzati szívverés – megtiltja az abortuszt. Még a nemi erőszak vagy a vérfertőzés sem képez kivételt a szabályozás alól, leszámítva azt, ha az anya egészsége – nagyon szűken meghatározott esetekben – veszélybe kerül. Felháborodást váltott ki a texasi kormányzat azon döntése is, miszerint a törvény kikényszerítését nem a hatóságok, hanem magánszemélyek kezébe helyezi. A jogszabály értelmében ugyanis ők indíthatnak pereket olyanok ellen, akik segítenek nőknek a terhesség hat héten túli művi megszakításában. A segítők fogalma ugyanis jelentheti az abortuszt végző klinikát, annak munkatársait, a várandós nő rokonait, de akár a fuvart végző taxisofőrt is. Az alpereseknek elmarasztalás esetén tízezer dollárt (hárommillió forintot) kell kifizetniük a felpereseknek.

A jogszabály azt követően lépett hatályba, hogy az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság – az abortuszjogi szervezetek sürgősségi kérelmeinek ellenére – nem lépett fel a művi terhességmegszakítást tiltó texasi törvény ellen. Az abortuszjogi szervezetek szerint az államban elvégzett abortuszok 85-90 százaléka a terhesség hatodik hete után történik, vagyis a törvény nagy valószínűséggel sok klinikát kényszerítene bezárásra.

Ilyen szigorú tiltást egyetlen amerikai államban sem engedélyeztek azóta, hogy meghozták a Roe/Wade-döntést.

Borítókép: Tüntetés Texasban az abortusztörvény ellen 2021. május 29-én
Fotó: AFP/Sergio Flores

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.