Egy évtized alatt a világ korallzátonyainak 14 százaléka tűnt el a klímaváltozás miatt – figyelmeztetett egy 73 ország 12 ezer helyszínére kiterjedő elemzés. A vizsgálatok szerint 2009 és 2018 között 11 700 négyztkilométer – körülbelül két Békés megyényi – korallzátony pusztult ki, elsősorban a tengerek és óceánok hőmérsékletének emelkedése miatt. A jelentés az úgynevezett dinamitos halászatot, valamint a vízszennyezést említi még az aggasztó jelenség okaiként, de kiemelik, hogy egyértelműen a klímaváltozás a fő mozgatórugó. Ráadásul a kutatók arra figyelmeztettek, hogy a trend várhatóan folytatódni fog.
Az eredmények megerősítik azt a szeptember közepén megjelent tanulmányt, amely hosszabb időtávot górcső alá véve arra jutott, az 1950-es évek óta felére csökkent a világ korallal borított területeinek nagysága. – A korallzátonyok a bolygó legérzékenyebb ökoszisztémái, és ezek az elsők, amelyek valóban megtapasztalják a klímaváltozás hatásait – magyarázták a tudósok. Borúlátó előrejelzések szerint az óceánok vizének melegedésével, szennyezettebbé és savasabbá válásával 2050-re a zátonyok koralljaik akár 70–90 százalékát elveszíthetik.
És hogy miért fontosak a korallzátonyok? A jelentés rámutatott, hogy a korallok ugyan csak a tengerfenék 0,2 százalékát borítják, de a vízi élőlények negyedével vannak kapcsolatban. És nem csak az állatokkal: rengeteg embernek is megélhetést nyújtanak. Becsléseik szerint csak a turizmus 36 milliárd dollárt hoz a konyhára évente.
A megmentésükért folytatott harcban segíthet, hogy több mint kétmillió műholdas felvétel feldolgozásával nemrégiben elkészült az első, a világ korallzátonyait rögzítő és monitorozó átfogó atlasz. Ennek része egy korallfehéredést monitorozó rendszer is, amely segíthet a probléma azonosításában és a folyamatok követésében.
Borítókép: Elhalt korallok az ausztrál Nagy-korallzátonynál. MTI/EPA/ARC Centre Coral Reef Studies/Ed Roberts