Donald Trump egykori tanácsadója feladta magát az FBI-nak

Steve Bannon ellen azért emeltek vádat, mert megtagadta a tanúvallomást a Capitolium ügyében.

MTI
2021. 11. 15. 20:21
Bannon, Steve
Oxon Hill, 2017. február 24. Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök stratégiai fõtanácsadója a 44. Konzervatív Politikai Akció Konferencia pódiumbeszélgetése elõtt a Maryland állambeli Oxon Hillben 2017. február 23-án. A konferenciát évenként megrendezi az Amerikai Konzervatív Unió befolyásos republikánus, konzervatív politikusok és értelmiségiek részvételével. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo) Fotó: Jim Lo Scalzo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Steve Bannon, Donald Trump volt amerikai elnök egykori tanácsadója hétfőn feladta magát az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) munkatársainak, hogy szembenézzen a rá váró büntetőeljárással – jelentette hétfőn az amerikai sajtó.

Azt szeretném, ha összpontosítanátok. Ez csak zajkeltés. Lebontjuk a Biden-rezsimet

– fogalmazott Bannon az újságíróknak, amikor feladta magát az FBI egyik washingtoni irodájában. A volt tanácsadót nem vették őrizetbe, óvadék nélkül szabadon bocsátották. Bannonnak csütörtökön kell újra megjelennie a bíróságon. A 67 éves férfi beleegyezett a bíró által támasztott feltételekbe, azaz hogy heti rendszerességgel bejelentkezik a bírósági tisztviselőknél, átadja útlevelét, minden, a körzeten kívüli utazásáról értesíti a bíróságot, és jóváhagyást kér, ha el akarja hagyni az Egyesült Államokat.

Az amerikai igazságügy-minisztérium pénteken emelt vádat Trump egykori tanácsadója ellen a kongresszus megsértése miatt, miután megtagadta a tanúvallomást a január 6-i capitoliumi zavargásokat vizsgáló bizottság előtt. A demokrata párti képviselők vezette amerikai képviselőház októberben kezdeményezte Bannon felelősségre vonását a kongresszus megsértése miatt, aki az elnöki előjogok elvére hivatkozva tagadta meg az együttműködést a bizottsággal. Az ügy ezt követően került az igazságügy-minisztériumhoz. A volt tanácsadó ellen azért is vádat emeltek, mert megtagadta a kért dokumentumok benyújtását a testületnek. Bannon egyike annak a több mint harminc, a volt republikánus elnökhöz közel álló embernek, akiket a képviselőházi bizottság arra utasított, hogy tanúskodjanak a Capitolium ostroma előtt történt eseményekről.

Az amerikai törvényhozás épületét január 6-án ostromolták meg Trump hívei az akkori elnök gyújtó hatású beszédét követően. A Capitoliumban a szenátus éppen a demokrata párti Joe Biden győzelmét hozó novemberi elnökválasztás eredményeit készült hitelesíteni. Az összecsapásokban öten életüket vesztették, köztük egy rendőr.

A Capitolium ostroma. Fotó: Jose Luis Magana

 A bizottság tagjai azt remélik, hogy a volt tanácsadó elleni fellépés másokat – például Mark Meadowst, a Fehér Ház volt kabinetfőnökét – is arra késztet majd, hogy tanúskodjanak. Adam Schiff, Kalifornia állam demokrata képviselője, aki egyben a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke és a január 6-i eseményeket vizsgáló testület tagja, azt mondta: „ez nagyon erős hatással lesz a döntéshozatalukra”. 

Az igazságügyi minisztérium közlése szerint – amennyiben elítélik – Bannonra minimum 30 nap, legfeljebb egy év börtön, valamint 100 és 1000 dollár közötti pénzbírság vár.

A 67 éves volt tanácsadó várhatóan hétfőn fog először megjelenni a szövetségi bíróságon. Bannon a 2016-os elnökválasztás idején Donald Trump kampánymenedzsere volt, majd hét hónapig tanácsadóként dolgozott a Fehér Házban. Az elnök 2017 nyarán bocsátotta el.

 

Borítókép: Steve Bannon (Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.