Romániában rohamtempóban növekednek a napi új koronavírusos esetszámok, beköszöntött az ötödik járványhullám. Szombattól a kül- és beltéren egyaránt kötelező az egészségügyi vagy az FPP2 típusú védőmaszk viselése.
A textilből készült maszkokat viselők ugyanúgy bírságra számíthatnak, mint azok, aki egyáltalán nem takarják el orrukat, szájukat.
A járvány terjedésének megfékezését célzó szabályok betartásának ellenőrzése körül ugyanakkor máris kételyek merültek fel. A legnagyobb romániai rendőrszakszervezet arra kérte a rendőröket, hogy tekintsenek el a „tisztázatlan és logikátlan” új szabályozások gyakorlati érvényesítésének ellenőrzésétől.
− Nevetséges, amikor a rendőr arra kéri a polgárt, mutassa be a maszkját. Ezekből számos típus van forgalomban, beleértve a textilmaszkokat is, amelyek közül sok különböző szűrőkkel rendelkezik, így nehéz megkülönböztetni őket szabad szemmel
– idézte a Krónika című erdélyi napilap a rendőrszakszervezet közleményét.
Azt is megjegyzik, hogy a rendőrök egy része nem kap olyan maszkokat, amelyeket a hatóságok megkövetelnek.
Az új szabályozások érvénybe lépésének első napján, szombaton Marosvásárhely utcáin a maszkot hordók nagy többsége már az újonnan megkövetelt arcvédő típus valamelyikét hordta, sokan azonban eltekintettek a maszk hordásától. A negyven százalékban magyarlakta városban a hétvégén nem volt az eddiginél nagyobb rendőri jelenlét vagy ellenőrzés.
Adriana Pistol egészségügyi államtitkár azt mondta, a járvány ötödik hullámában Romániában több mint egymillióan fertőződhetnek meg, ez a hullám ugyanakkor rövidebb lehet, mint az eddigiek. Nyomatékosította: Romániában továbbra is problémát jelent az alacsony átoltottság.
Lorenzovici László orvos, egészségügyi menedzser a Maszol erdélyi portálnak arra emlékeztette, hogy az elhalálozás szempontjából kellemetlen meglepetést jelentett a legutóbbi járványhullám.
− Magyarországon sokkal alacsonyabb volt az elhalálozási arány a negyedik hullámban, mint a harmadik ideje alatt. Romániában ez fordítva történt
– hangsúlyozta a szakember. Hozzátette: ahol magas az átoltottság, ott alacsony az elhalálozás mértéke.
Lorenzovici László szerint gazdasági szempontból sem jelent jót az újabb hullám, hiszen bizonyos ágazatok részben vagy akár teljes egészében ismét megbénulhatnak. Elmondta azt is, az egészségügyi ellátásban a klasszikus, szokványos betegségben szenvedők nem jutnak megfelelő kezeléshez.
− Az egészségügyi kiadások folyamatosan nőnek, de egyre kevesebb beteget kezelnek, egyre rosszabb egészségügyi mutatókkal
– fogalmazott a szakértő.
Borítókép: Egészségügyi dolgozók egy ideiglenesen felállított ellátási osztályon Romániában 2021. október 7-én. (Fotó: AFP/Daniel Mihailescu)