Amerikai és izraeli zászlókon tapostak Bagdadban

Kászim Szulejmáni iráni tábornok meggyilkolásának évfordulójára emlékeztek.

MTI
2022. 01. 01. 20:25
HAMENEI, Szajed Ali
Teherán, 2020. január 3. Az amerikai légicsapásban elhunyt Kászim Szulejmáni iráni tábornoknak, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevû különleges egysége parancsnokának fotóját viszik tisztelõi Teheránban 2020. január 3-án. Ali Hamenei, Irán legfelsõbb vallási és politikai vezetõje háromnapos nemzeti gyászt rendelt el Kászim Szulejmáni tábornok halála miatt. Az Egyesült Államok 2020. január 3-án légicsapásokat hajtott végre Bagdadban Iránhoz köthetõ célpontok ellen. A támadásban meghalt Kászim Szulejmáni és Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erõk nevû, iráni támogatást élvezõ milicistákat tömörítõ ernyõszervezet vezetõje. MTI/EPA/Abedin Taherkenareh Fotó: Abedin Taherkenareh
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz tüntető Amerika-ellenes üzeneteket skandálva tiltakozott az iraki fővárosban szombaton az egyik legbefolyásosabb iráni tábornok és egy iraki katonai vezető halálának második évfordulóján; a főtisztek egy amerikai dróntámadásban vesztették életüket 2020. január 3-án. 

A tüntető tömeg az Irakban maradt amerikai csapatok azonnali kivonulását követelte a bagdadi repülőtérnél történt légitámadásra emlékezve. 

 

Kászim Szulejmáni kilőtt autója a bagdadi repülőtéren

A célzott akcióban meghalt Kászim Szulejmáni tábornok, az iráni Forradalmi Gárda magas rangú parancsnoka, és Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők (al-Hasd as-Saabi) nevű, Irán-barát iraki milíciahálózat második számú vezetője. A milícia azóta az iraki hadsereg részévé vált. – Nem hagyjuk, hogy a mai naptól kezdve itt maradjatok a mártírok földjén – állt néhány tüntető plakátján. 

A demonstrálók amerikai és izraeli lobogókat dobáltak a földre, majd megtaposták őket.

Szulejmáni és al-Muhandisz halála után Irán és az Egyesült Államok veszélyesen közel került egy fegyveres konfliktus kirobbanásához, és a merénylet általános felháborodást váltott ki Irakban. A bagdadi parlament pár nappal később egy jogilag nem kötelező erejű határozatot fogadott el, amely minden Irakban állomásozó külföldi erő azonnali kivonására szólított fel.

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen harcoló, az Egyesült Államok által vezetett katonai koalíció hivatalosan december végén fejezte be az iraki csapatokat támogató küldetését. Belátható ideig azonban még mintegy 2500 amerikai katona marad Irakban, hogy tanácsadói szerepkörben továbbra is támogassa az iraki erőket. Egyes iraki milíciák vezetői továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy minden amerikai csapat távozzon az országból.

– Nem fogadunk el kevesebbet, csak a teljes kivonulást, mártírjaink haláláért cserébe

– nyilatkozta Hádi al-Amiri, az Iránnal szövetséges koalíció vezetője. Az Irán-barát síita frakciók támogatóit számos iraki tartományból busszal szállították a főváros Dzsadrija nevű központi kerületébe, a befolyásos milíciák főhadiszállása közelébe.

 

Borítókép: Kászim Szulejmáni fényképét viszik egy tavalyi megemlékezésen Teheránban (Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.