Az osztrák parlament alsóháza (Nationalrat) csütörtökön elsöprő többséggel megszavazta a koronavírus elleni általános oltási kötelezettség bevezetését februártól a 18 évesnél idősebbek számára. A szabályozás kivételt tesz a várandós nők és mindazok esetében, akik orvosi okokból nem vehetik fel a védőoltást. Továbbá 180 napig mentesülnek a kötelezettség alól a Covid–19 betegségből felgyógyult személyek.
A jogszabályt még a felsőháznak (Länderkammer) is jóvá kell hagynia, de ez már csak formalitásnak számít.
Wolfgang Mückstein osztrák egészségügyi miniszter a parlamenti vitában a szolidaritás és a társadalmi összetartás intézkedéseként vette védelmébe az oltási kötelezettséget. „Minél többen kapnak védőoltást, annál kevesebben halnak meg a járványban” – hangsúlyozta. Az ellenzéki szociáldemokraták vezetője, Pamela Rendi-Wagner is kiállt a kormányzati intézkedés mellett. „Az oltás életeket ment, a saját és mások életét” – húzta alá. Az oltási kötelezettséget egyedül a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nem támogatta. „Ezen kényszer bevezetése hatalmas merénylet az emberek szabadsága ellen Ausztriában, egy terrortámadás a lakosság emberi méltósága ellen” – hangoztatta Herbert Kickl, az FPÖ elnöke.
A kötelező oltást több lépcsőben tervezik bevezetni. Az első, kezdeti fázisban, február elejétől március 14-ig minden háztartást írásban értesítenek a követelményekről. Csak ezt követően válik kikényszeríthetővé.
A büntetési keret 600-tól 3600 euróig (186 ezer forinttól 1,1 millió forintig) terjed.
Borítókép: Koronavírus elleni oltásra várakozó férfi egy bécsi oltóközpontban 2021. november 22-én (Fotó: MTI/AP/Vadim Ghirda)