Benyújtotta lemondását az örmény államfő

Közleménye szerint nem volt befolyása a nemzet és az állam legfontosabb bel- és külpolitikai ügyeire.

Forrás: MTI2022. 01. 23. 21:30
PASINJÁN, Nikol; SZÁRKISZJÁN, Armen
Jereván, 2021. április 24. Az örmény kormány sajtóirodája által közreadott képen Armen Szárkiszján örmény elnök (k) és Nikol Pasinján kormányfõ (k, balról) koszorút helyez el az örmény népirtás áldozatainak emlékmûvénél Jerevánban 2021. április 24-én, a vérengzés kezdetének 106. évfordulóján. Az elsõ világháború idején a mai Törökország területén több mint másfél millió örményt mészároltak le. MTI/EPA/Örmény kormány sajtóirodája/Tigran Mehrabyan Fotó: Tigran Mehrabyan
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benyújtotta lemondását vasárnap Armen Szárkiszján örmény államfő 

– áll az elnöki hivatal honlapján megjelent közleményben.

– Ez egyáltalán nem érzelmi alapon született döntés, van benne egy meghatározott logika. Az elnöknek nincsenek meg a megfelelő eszközei arra, hogy befolyással bírjon a nemzet és az állam legfontosabb bel- és külpolitikai ügyeire

– olvasható Szárkiszján állásfoglalásában.

A lényegében ceremoniális tisztséget mintegy négy éve betöltő, 68 éves államfő szerint gondos megfontolás után jutott erre az elhatározásra. Szárkiszján a lemondásához fűzött indoklásban egyben kijelentette, hogy „ezekben az Örményország számára nehéz időkben, amikor szükség van nemzeti egységre, az elnöki tisztség nem szabad, hogy pletykák és összeesküvés-elméletek áldozatává váljon”. Egyelőre nem tudni, ki válthatja fel Szárkiszjánt a tisztségben.

A Reuters hírügynökség felidézte, hogy Szárkiszján tavaly egy sor belpolitikai kérdésben, a többi között a kudarccal végződött hegyi-karabahi háború és a vezérkari főnök menesztése miatt összekülönbözött Nikol Pasinján miniszterelnökkel.

A Hegyi-Karabah miatti több évtizedes konfliktus 2020. szeptember 27-én éleződött ki újra. Azerbajdzsán nagyszabású hadműveletet indított a területébe ékelődött, örmények ellenőrizte enklávé és az örmények által elfoglalt környező területek visszafoglalására, és hadműveletei döntően sikerrel jártak. Jóllehet a felek 2020. november 9-én fegyverszünetben állapodtak meg, a határ menti térségben rendszeresek a konfliktusok.

Szárkiszján akkor kifogásolta, hogy nem vonták be a fegyverszüneti tárgyalásokba, később pedig ellenezte az örmény katonai vezetés Pasinján által szorgalmazott leváltását. Szárkiszján 1996 novemberétől 1997 márciusáig a miniszterelnöki tisztséget is ellátta.

Borítókép: Az örmény kormány sajtóirodája által közreadott képen Armen Szárkiszján örmény elnök (k) és Nikol Pasinján kormányfő (k, balról) koszorút helyez el az örmény népirtás áldozatainak emlékművénél Jerevánban 2021. április 24-n (Fotó: MTI/EPA/Tigran Mehrabyan)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.