Az előzetes végeredmények szerint 61,84 százalék igennel, 37,1 százalék nemmel szavazott a szerbiai vasárnapi népszavazáson. A referendumon arról kérdezték az embereket, hogy módosítsák-e az alkotmány azon részét, amely a bírók és az ügyészek kinevezéséről szól. A hatályos alkotmány szerint ugyanis a parlamentnek kell jóváhagynia a bírók és ügyészek kinevezését,
és ez nem egyeztethető össze az európai uniós normákkal.
Ha ugyanis a parlament nevezi ki a bírókat és az ügyészeket, akkor nem mondható, hogy független az igazságügyi rendszer. Ezért egyes kommentárok a népszavazást az uniós csatlakozásról szóló döntésként is értékelték.
Vajdaságban a szavazók 60,3 százaléka szavazott igennel
– derült ki a Pannon TV tudósításából.
A referendumot ugyanakkor meglehetős érdektelenség övezte, az MTI vasárnapi esti jelentése szerint a szavazásra jogosultak 25,25 százaléka vett részt. Viszont a referendumon ezúttal nem volt érvényességi küszöb, annak megszűnéséről tavaly döntött a szerbiai képviselőház. A távirati iroda arra is emlékeztetett, hogy a kampány nem volt erőteljes, a kormánypártok az igen mellett érveltek, míg az ellenzék szerint nemmel kellett szavazni, mert nem volt megfelelő a tájékoztatás vagy nem elegendőek a tervezett módosítások.
Úgy gondolom, hogy az elkövetkező időszakban sokat sikerül tenni az ország további demokratizálódása, és a lényegében független igazságszolgáltatás ügyében
– üzente az eredmények ismertetésekor Aleksandar Vucic elnök.
Az eredményeket Várhelyi Olivér az Európai Unió bővítési biztosa is üdvözölte. „A mai népszavazáson a választók az alkotmánymódosítást támogatták az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítése érdekében. Támogatom ezt a fontos lépést és elkötelezettséget az európai út mellett” – írta a Twitteren.
Borítókép: Aleksandar Vucic szerb elnök (középen) újságírók kérdéseire válaszol, miután leadta voksát az alkotmány igazságügyre vonatkozó részének módosításáról szóló népszavazáson Belgrádban 2022. január 16-án. (Fotó: MTI/EPA/Marko Djokovic)