Súlyos vezetői hibákat, mulasztásokat ró fel a brit kormánynak az a vizsgálat, amely a londoni miniszterelnöki hivatalban és más kormányhivatalokban a koronavírus-járvány miatti korlátozások idején rendezett összejövetelek, partik hátterét volt hivatva feltárni. A vizsgálati jelentés előzetes, 12 oldalas összefoglalóját hétfő délután tette közzé a Downing Street.
Boris Johnson miniszterelnök nem sokkal később, a londoni alsóházban tett nyilatkozatában elnézést kért, amiért a kormány egyes ügyekben nem megfelelően cselekedett, és azért is, ahogy a partik ügyét kezelte.
Johnson ugyanakkor nem ajánlotta fel lemondását, ellenben közölte, hogy konkrét intézkedéseket tesz a miniszterelnöki hivatal munkájának javítására.
Az előzetes vizsgálati dokumentum egyebek mellett megállapítja: nehéz indokot találni az összejövetelekre olyan időszakokban, amikor a kormány a mindennapi életvitelt széles körben korlátozó intézkedések elfogadására kérte a lakosságot. A vizsgálat, amelyet Sue Gray, a brit közigazgatási szolgálat magas beosztású tisztviselője irányított, tizenhat rendezvényre terjedt ki.
A helyzetet ugyanakkor jelentősen bonyolítja, hogy a járványügyi zárlatok idején rendezett Downing Street-i partik ügyében a múlt héten a Scotland Yard is vizsgálatot indított, és arra kérte Sue Gray-t, hogy az általa összeállítandó vizsgálati jelentésben egyelőre csak minimális utalásokat tegyen azokra a rendezvényekre, amelyeket a rendőrség is vizsgált. A Scotland Yard ezt arra hivatkozva kérte, hogy a Gray-vizsgálat eredménye ne befolyásolhassa a rendőrségi vizsgálat kimenetelét.
A hétfőn nyilvánosságra hozott jelentés éppen ezért hivatalosan csak előzetes összefoglalónak számít.
A jelentés mindazonáltal leszögezi, hogy a kérdéses rendezvények legalább egy része súlyos mértékben megsértette a kormány meghatározó posztjain dolgozóktól elvárt magas szintű normák mellett azokat az előírásokat is, amelyekhez az adott időszakokban a brit lakosság egészének tartania kellett magát.
A dokumentum szerint vezetési és megítélésbeli hibák történtek különböző kormányhivatali szinteken különböző időszakokban, és a vizsgált összejövetelek, rendezvények között voltak olyanok, amelyeket nem lett volna szabad megengedni. A vizsgálat húsz hónapra és tizenhat rendezvényre terjedt ki.
A londoni rendőrség által bejelentett vizsgálat ezzel jórészt párhuzamos, bár a Gray-jelentés szerint a Scotland Yard az eddigi vizsgálata során úgy ítélte meg, hogy a tizenhat összejövetel közül négy nem éri el azt a küszöböt, amely bűnügyi vizsgálatot indokolna.
A korlátozások idején tartott partik ügye – amelyekről az első hírek decemberben szivárogtak ki – az elmúlt néhány hétben Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult. Az ügyben indított vizsgálatot kezdete óta feszült figyelem kíséri a brit sajtóban és a belpolitikában, mindenekelőtt amiatt, mert a botrány az ellenzék és a kormányzó Konzervatív Párt számos prominens képviselője szerint is Boris Johnson miniszterelnök lemondását indokolná.
A londoni alsóház konzervatív frakciójának több tagja bizalmi szavazást is kezdeményezett Johnson ellen, és állítólag további tory képviselők is erre készülnek, csak meg akarják várni a teljes vizsgálati jelentés közzétételét. A Konzervatív Párt szabályzata szerint a frakciótagság minimum 15 százalékának – a jelenlegi létszám alapján 54 képviselőnek – kell kezdeményeznie a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazást ahhoz, hogy a frakció illetékes bizottsága elrendelje a voksolást.
Sir Graham Brady, a vezetőválasztási ügyekben is illetékes konzervatív párti frakcióbizottság elnöke azonban a konvencióknak megfelelően csak akkor szólal meg az ügyben, ha a kezdeményező levelek száma elérte az előírt minimumot, és Brady hétfőig nem jelezte, hogy ez megtörtént volna. Boris Johnson a Gray-jelentés előzetes megállapításaira reagálva a londoni alsóházban kijelentette: elnézést kér, amiért a kormány egyes ügyekben nem megfelelően cselekedett, és azért is, ahogy a partik ügyét kezelte.
A miniszterelnök ugyanakkor – egyelőre csak nagy vonalakban körülírt – intézkedéseket ígért a kormányfői hivatal, a kabinetiroda és a közigazgatási szolgálat munkájának javítására. Hozzátette: érti a felvetett problémákat, és ezeket ő fogja megoldani.
Borítókép: Boris Johnson brit miniszterelnök elhagyja a Downing Street 10-et 2022. január 19-én (Fotó: Anadolu Agency/Rasid Necati Aslim)