Németország kész elviselni, hogy nagy árat fizessen azért, ha Ukrajna biztonsága érdekében Oroszországgal szemben újabb szankciókat kell bevezetni – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn Kijevben, hivatali partnerével, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatójukon. Baerbockot és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozója elmaradt. – Megpróbáljuk folytatni a párbeszédet Oroszországgal, ezért az Egyesült Államokkal és a NATO-val közösen írásos válaszokat adtunk, amelyben egyértelművé tettük, hogy a feszültség csökkentése most tőle függ.
Egyértelműen elhangzott az is, hogy következményei lesznek egy Ukrajna elleni újabb agressziónak.
Tekintettel országomnak a partnereivel fennálló szoros kapcsolatára, készek vagyunk elviselni a magas gazdasági árat, hiszen Ukrajna biztonsága forog kockán – fogalmazott a német diplomácia vezetője. Hangsúlyozta: Németország feltétel nélkül támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, és mindent megtesz a feszültség további fokozódásának megelőzésért. – Ezért egy sor kemény intézkedést tervezünk Oroszország ellen. Ezek a szankciók példátlanok, és minden partnerrel összehangoltuk őket – tette hozzá Baerbock.
Kijev már több ízben fordult Berlinhez azért, hogy ne engedélyezze az Ukrajnát elkerülő Északi Áramlat–2 orosz–német gázvezeték beindítását.
A gázvezeték viszont komoly gazdasági előnyöket jelent Németországnak. Az Egyesült Államok ugyanakkor kilátásba helyezett Ukrajna megtámadása esetére olyan szankciót Oroszországgal szemben, amely megakadályozná az Északi Áramlat–2 beindítását.
Kuleba a tájékoztatón közölte, hogy lehetséges megoldást találtak Baerbockkal Ukrajna védelmi fegyverekkel történő ellátására. – Ma nemcsak arról beszéltünk, hogy Németország ilyen vagy olyan okok miatt mit nem tud megtenni, hanem arról is, hogy mit szándékozik tenni Ukrajna támogatásáért, konkrétan a védelem és a biztonság területén. Ez őszinte beszélgetés volt. Az álláspontjaink valóban különböznek egymástól, a mi feladatunk viszont a megoldások keresése. Azt gondolom, hogy ma megtaláltuk a közös nevezőt. Most várom a német kormány lépését – fejtette ki.
Az ukrán külügyminiszter a nap folyamán korábban tartott tájékoztatóján igazságtalannak nevezte Berlin magyarázatát arról, miért tagadja meg a védelmi fegyverek szállítását Ukrajnának. Eddig Németország az ukrán katonák számára mindössze ötezer darab rohamsisak szállítására tett ígéretet.
Az ukrán tárcavezető elmondta még: dolgoznak azon, hogy a Donyec-medencei fegyveres konfliktus békés rendezésére életre hívott, úgynevezett normandiai formátumban a nemrég Párizsban megtartott tanácsadói szintű találkozó után mihamarabb legyen újabb, ilyen szintű találkozó Berlinben. A normandiai négyeknek nevezett országcsoportnak Ukrajna, Oroszország, Franciaország és Németország a tagjai.
Kuleba azzal magyarázta a német külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mostanra tervezett találkozójának elmaradását, hogy mindkét félnek másképpen alakult a programja. Szavai szerint Zelenszkijnek mostanában nagyon sűrű a napirendje, de hangsúlyozta, hogy semmiképpen sem kell politikai jelzésként értékelni a találkozó lemondását. Baerbock hozzáfűzte, hogy eredetileg a francia külügyminiszterrel közös kijevi látogatást terveztek, de mivel kollégája nem tudott vele egy időben érkezni, ő is kénytelen volt átalakítani ukrajnai programját.
Borítókép: Annalena Baerbock német és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter sajtótájékoztatót tart Kijevben 2022. február 7-én. (Fotó: MTI/EPA/Reuters/Gleb Garanich)