Bulgária inkább nem kér a NATO-katonákból

Szófia próbál a Nyugat és Kelet között egyensúlyozni.

2022. 02. 07. 6:03
BULGARIA-MILITARY-PARADE Fotó: DIMITAR DILKOFF
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgáriában nem csitul a másfél évszázados történelmi vita az oroszbarát és oroszellenes táborok között. Az új, négypárti kormánykoalíció kénytelen folytatni az előző kormányok politikai zsonglőrködését Kelet és Nyugat között. 

Az ukrajnai orosz invázió veszélyével és a NATO tervezett romániai és bulgáriai jelenlétének erősítésével kapcsolatban Sztefan Janev korábbi ügyvivő miniszterelnök, jelenleg a négypárti koalíciós kormány védelmi minisztere korábban közölte: nem látja indokoltnak a Bulgáriában állomásozó NATO-csapatok létszámának növelését. 

Véleménye szerint Oroszország nem jelent katonai fenyegetést a NATO-ra nézve, ezért a szövetség bulgáriai katonai jelenlétének erősítése nem szükséges és ellentétes országa nemzeti érdekeivel. 

Kiril Petkov miniszterelnök nyomban elhatárolódott minisztere kijelentésétől. Elmondta, hogy ez nem a kormánya hivatalos álláspontja, csupán Janev magánvéleménye. A miniszterelnök brüsszeli látogatásakor biztosította tárgyalópartnereit, hogy „Bulgária aktív tagja az EU-nak és a NATO-nak”, és az ilyen típusú döntéseket a szövetségesekkel koordinálva hozzák meg.

Február elején Petkov videókonferencián közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral kormánya álláspontját, amely szerint Bulgária egy bolgár zászlóalj felállításával járul hozzá a kollektív védelemhez, és a bolgár védelmi stratégiát a bolgár hadsereg bázisára építik és összpontosítják. Ugyanakkor Bulgáriában az Egyesült Államokkal kötött, a bázisok közös használatáról szóló megállapodás szerint 2500 amerikai katona tartózkodhat. A négy támaszponton a bolgár hadsereggel közös használatú kontingensek rotációjával azonban akár ötezer főre növelhető a létszámuk, de csak három hónap időtartamra. 

Jelenleg mintegy kétszáz amerikai katona tartózkodik az országban.

A nemzetközi biztonsági garanciákra vonatkozó orosz javaslatok között szerepelt a NATO-erők Romániából és Bulgáriából való kivonása. Az orosz követeléssel kapcsolatban a szófiai orosz nagykövet, Eleonora Mitrofanova a hónap elején valamelyest finomított Moszkva álláspontján: az 1997 után a NATO-hoz csatlakozott országoknak nem kell kilépniük a szövetségből, csupán az 1997 után a területükön telepített katonai kontingens, bázisok és stratégiai fegyverek kivonását akarja elérni. Az oroszbarát bolgár állásponttól Szófia azt reméli, hogy kedvezőbb gázárakat alkudhat ki. 

Oroszország szállítja Bulgária gázszükségletének száz százalékát, az oroszbarát erők eddig mindig sikeresen akadályozták a gázszállítások diverzifikációját, a Görögország felé épülő interkonnektor befejezését.

Egyébként Bulgária talán az egyetlen olyan tagállam, ahol nem tartottak népszavazást a NATO-csatlakozásról. A bolgár lakosság hatvan százaléka továbbra is szimpatizál Oroszországgal, felszabadítóként emlegeti. Bulgáriában háromszázezer orosznak van saját apartmanja, főleg a tengerparton.

 

Borítókép: Bolgár katonák masíroznak. (Fotó: DIMITAR DILKOFF)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.