Csehország és Lengyelország megállapodott a határ menti Turów lignitbánya üzemeltetéséről, amely korábban feszültséget okozott a két ország viszonyában. A cseh–lengyel államközi megállapodást csütörtök délben Prágában írta alá a két ország kormányfője, Petr Fiala és Mateusz Morawiecki. A lengyel kormányfő mindössze néhány órás munkalátogatást tett Prágában. Mindkét kormányfő sikernek minősítette a megállapodás aláírását, amely szerintük súlyos akadályt távolított el a cseh–lengyel kapcsolatok elől.
A cseh határ közelében fekvő Turów felszíni lignitbányáról azt követően bontakozott ki vita Prága és Varsó között, hogy
tavaly a lengyel kormány 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét, egyben döntést hozott a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába. Prága attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint Lengyelország a megállapodásban kötelezte magát arra, hogy Turów közelében föld alatti védőrendszert épít ki, amely megakadályozza a csehországi víztartalékok elfolyását lengyel területre. Ugyancsak vállalták földgát kiépítését a zajszennyezés terjedésének megakadályozására a cseh határrégióba, és néhány további környezetvédelmi intézkedést is.
A lengyel fél kötelezte magát továbbá arra, hogy 45 millió eurót fizet a cseheknek megfelelő környezetvédelmi óvintézkedésekre a határ menti régióban.
Prága pedig arra kötelezte magát, hogy miután megkapja a pénzt, visszavonja az Európai Bírósághoz benyújtott panaszát Lengyelország ellen. A bíróság a cseheknek adott igazat, és kártérítés megfizetésére kötelezte Varsót, amelynek Varsó nem tett eleget.
Borítókép: Füst száll fel a lengyel–cseh határ mentén fekvő Turów szénbánya kéményeiből. (Fotó: MTI/AP/Petr David Josek)