Hevesen bírálták egy texasi határőrség tagjai felettesüket, amiért nem kapnak elegendő felhatalmazást ahhoz, hogy feltartóztassák és visszafordítsák az országba érkező – sok esetben bűnözői hátterű – illegális bevándorlókat. A Donald Trump előző elnök szigorú bevándorláspolitikájával teljes mérétkben szakító Biden-adminisztráció migránspárti politikája a becslések szerint körülbelül kétmillió bevándorlót és intenzív vitákat eredményezett az Egyesült Államokban.
– A jelenleg hatályos törvények lehetővé teszik, hogy illegális bevándorlókat telepítsenek be a közösségeinkbe. Pontosan ez történik jelenleg, és mi nem tehetünk semmit ez ellen
– bírálták az amerikai határőrség emberei Raul Ortizt, az amerikai határőrség vezetőjét egy, az amerikai sajtóba szombaton kiszivárgott videófelvételen, amiért szerintük a szervezet első embere nem végzi rendesen a munkáját. Ortiz még múlt pénteken járt a Texas állambeli Laredóban, ahol a határt és a határőrök munkáját tekintették meg Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszterrel, aki múlt héten egy másik határszemlén elismerte:
a Joe Biden amerikai elnök vezette adminisztráció bevándorláspolitikája nem túl népszerű a határőrök között, de akkor is ezeken a kereteken belül kell dolgozniuk.
„Megértem. Nyugtalanok vagytok, mert nem látszik a munkátok gyümölcse. De ez nem jelenti azt, hogy fel kell adni” […] „Folytatni fogjuk azt a munkát, amire vállalkoztunk, amire mindannyian felesküdtünk” – mondta Ortiz. A határőrök egyébként azt is sérelmezik, hogy a jelenlegi politikai környezetben nem használhatják az „illegális bevándorló” jelzőt, „bűnözőket kell szabadon engedniük” és egyre több fentanil és metamfetamin (előbbi egy erős, kábító hatású fájdalomcsillapító, a heroin szintetikus rokona, míg utóbbi élénkséget és eufóriát kiváltó pszichoaktív szer – a szerk.) kerül be az országba. „A múlt évben, tehát éppen a jelenlegi adminisztráció alatt, hazánk történelmének legtöbb fentanilhalálozását értük el” – szemléltette a problémát az egyik határőr.
Az amerikai vámügyi és határvédelmi hivatalának (CBP) jelentése szerint 2021-ben több, mint kétmillió bevándorló érkezett az Egyesült Államok déli határához, míg 2020-ban – Donald Trump elnökségének utolsó évében – csupán 548 ezer. Jelentések szerint a határhoz érkezők többsége ugyan Közép- és Dél-Amerikából érkezik, de vannak, akik magukat Szíriainak vagy egyéb közép-keleti országból származónak vallják.
Brandon Judd, az amerikai Országos Határvédelmi Tanács elnöke a Fox News konzervatív hírcsatornának elmondta: „a közvéleménnyel tudatni akarjuk a határainkhoz érkező fenyegetettséget. Csupán meg akarjuk védeni az országot, de ebben a jelenlegi adminisztráció gátol bennünket, és nem hagyja, hogy helyesen cselekedjünk”.
James Lankford, az amerikai szenátus etikai bizottságának republikánus tagja szerint
„jelenleg a határőrök nem védelmi vonalként, hanem inkább egy hotel recepciósaiként működnek, akik a Biden-adminisztráció instrukciói szerint útbaigazítják a vendégeket. A határhoz érkezőket el kell engedniük ahelyett, hogy betartatnák a törvényeket.”
Lankford többek között arra utalhatott, hogy múlt kedden – egy szinte kizárólag fiatal férfiakból álló – illegális bevándorló csoportot engedtek szabadon a szövetségi őrizetből, majd amerikai nagyvárosokba szállították őket.
Éles kontrasztot mutat az Egyesült Államok déli határánál kialakult helyzettel szemben a tengerentúlon az egyik legismertebb jobboldali televíziós személyiségnek számító Tucker Carlson Magyarországot bemutató dokumentumfilmje. A Fox News nevű hírcsatorna műsorvezetőjének a napokban bemutatásra került riportjában az amerikai nézők számára is ismerős kontextusban beszélt a Soros György magyar származású amerikai filantróp által támogatott civil szervezetek politikai nyomásgyakorlásáról, de jelentős hangsúlyt fektetett a magyar kormány sikeres családvédelmi politikájára és a határvédelem kérdésére is.
„A magyarok gyorsan fel tudtak építeni egy hatékony kerítést, ami azonnal visszavetette az illegális bevándorlók számát” […] „Komolyak és elszántak a határvédelemben. Ez az ő határuk, ők felügyelik, mert ez az ő országuk” [...] „Ahhoz, hogy megvédd az országodat, olyan vezetőkre van szükséged, akik hajlandók harcolni érte”
– állította párhuzamba a két ország vezetésének bevándorláspolitikáját Tucker Carlson. A riportot, magyar szinkronnal vasárnap a Hír TV mutatta be.
Borítókép: Közép-amerikai migránsok bontják a kordont az amerikai–mexikói határon (Fotó: AFP/Pedro Pardo)