„Generációnk legveszélyesebb biztonsági kihívásával állunk szemben”

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint Oroszország átrajzolná a határokat Európában.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 23. 19:11
STOLTENBERG, Jens
Brüsszel, 2022. február 22. Jens Stoltenberg NATO-fõtitkár sajtótájékoztatót tart a NATO-Ukrajna Bizottság rendkívüli ülését követõen Brüsszelben 2022. február 22-én. Stoltenberg kijelentette, hogy Oroszország továbbra is teljes körû támadást tervez Ukrajna ellen. MTI/EPA/Stephanie Lecocq Fotó: Stephanie Lecocq
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Generációnk legveszélyesebb kihívásával állunk szemben az európai biztonság szempontjából, nagyra becsült partnerünk, Ukrajnát továbbra is közvetlenül fenyegeti Oroszország – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szerdai videóüzenetében, a szervezet jövőbeli stratégiai koncepciójáról szóló hágai konferencián. A NATO-főtitkár elmondta: a szövetségesek egységesen, teljes mértékben támogatják Ukrajna területi integritását a nemzetközileg elismert határain belül, és továbbra is politikai, gyakorlati és pénzügyi támogatást nyújtanak Kijevnek. Mint fogalmazott: mindezt annak érdekében teszik, hogy segítsék az országot a védelmi képességei kiépítésében, a honvédelmi és biztonsági intézmények modernizálásában, valamint azért, hogy megerősítsék az ENSZ alapokmányában is rögzített jogát az önvédelemhez. Stoltenberg hangsúlyozta:

ennek a válságnak nagy a tétje, a konfliktus valós. Oroszország erőszakot alkalmaz, nemcsak azért, hogy átrajzolja a határokat Európában, hanem azért is, hogy átrendezze az egész globális biztonsági szerkezetet.

„Moszkva megkérdőjelezi a biztonság alapvető elveit, és a NATO jogát arra, hogy megvédje szövetségeseit” – fogalmazott. Mint mondta, Moszkva nemcsak Grúziától és Ukrajnától, hanem Finnországtól és Svédországtól is megtagadná azt a jogot, hogy saját maguk válasszák meg biztonsági szövetségüket. Stoltenberg leszögezte: a NATO szorosan együttműködik az EU-val az Oroszország elleni szankciók koordinálásában. „A NATO jelentősen megnövelte katonai jelenlétét a keleti szárnyon, és készek vagyunk még többet tenni”– zárta videón közvetített beszédét a főtitkár. Mark Rutte holland kormányfő a konferenciát megnyitó beszédében kiemelte: „2014-ben mindannyian tanúi voltunk a Krím megszállásának, és most Oroszország megmutatta, hogy kész további agresszív lépéseket tenni”. Hozzáfűzte:

ez elfogadhatatlan, mert fenyegeti Ukrajnát, valamint az európai és a nemzetközi biztonságot.

A holland politikus úgy vélekedett, hogy „az orosz vezetés meg akarja fordítani az idő kerekét, és megtagadná a szuverén nemzetek jogát, hogy a saját útjukat válasszák”. Hangsúlyozta: a NATO egységes erő, szövetség, „nem léteznek régi vagy új, keleti vagy nyugati, első vagy másodosztályú tagjai”.  A transzatlanti katonai társulás a kollektív védelmünk sarokköve, és biztonságpolitikánk alapja – szögezte le a holland kormányfő.

Borítókép: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sajtótájékoztatót tart a NATO–Ukrajna Bizottság rendkívüli ülését követően Brüsszelben 2022. február 22-én (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.