Oroszország hamarosan eljuttatja az Egyesült Államokhoz a viszontválaszát Moszkva biztonsági garanciaigényei ügyében, ennek tartalmát pedig nyilvánosságra fogja hozni – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután csütörtökön Moszkvában megbeszélést folytatott olasz hivatali partnerével, Luigi di Maióval.
Az orosz diplomácia vezetője fontosnak nevezte, hogy a nyilvánosság tisztában legyen a történésekkel és a felek álláspontjával az orosz garanciák ügyében, és hogy ne titokban folyjanak a tárgyalások, ahogy Washington és Brüsszel szeretné, mert ez esetben a közvéleményt félrevezetné az a hazugság és nyílt propaganda, amely most az információs teret betölti.
Washington korábban nemet mondott a Moszkva által legfontosabbnak tartott három kulcskérdésre: arra, hogy a NATO ne folytassa keleti terjeszkedését, ne telepítsen csapásmérő eszközöket az Oroszországgal szomszédos területekre, és hogy a szövetség katonai konfigurációja térjen vissza az 1997-es állapotokhoz, amikor aláírták a NATO és Oroszország alapmegállapodását, amelyben a biztonság oszthatatlanságának célkitűzése első ízben került megfogalmazásra ebben a formában.
Lavrov ismételten leszögezte, hogy Moszkva szerint minden más problémáról ezekkel összefüggésben kell tárgyalni. Az ukrajnai konfliktusról szólva kifogásolta, hogy a Nyugat kitér azoknak a politikusoknak a felelősségre vonása alól, „akiket lényegében irányít Ukrajnában”, és Moszkvát hibáztatja a feszültség kiéleződéséért.
Azzal vádolta az Európai Uniót, hogy miközben saját befolyási övezetek kialakítására törekszik például a Balkánon és Afrikában, eközben a NATO-val karöltve oroszellenes indítékkal avatkozik be az Oroszországgal szomszédos országok belügyeibe.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt hangoztatta, hogy az elmúlt egy évben felerősödtek az ukrán kormányerők „provokációi” a Donyec-medencei demarkációs vonal mentén. A délkelet-ukrajnai szakadár „köztársaságok” csütörtök reggel arról számoltak be, hogy a területükön kilenc települést vettek tűz alá, egyebek között nehézfegyverzetből.
Peszkov nehezményezte, hogy egyetlen nyugati politikus sem kifogásolta az ukrán – a szakadárok szerint 150 ezer fős – csapásmérő erő összevonását a demarkációs vonal mentén. A helyzetet nagyon-nagyon veszélyesnek nevezte, és azzal vádolta a nyugati országok és szervezetek, köztük a NATO képviselőit, hogy nyílt információs agressziót folytatnak Moszkva és a valós ukrajnai helyzet vonatkozásában.
A szóvivő szerint fennáll a háború fellángolásának veszélye az orosz határok közelében.
Peszkov a korábbiakhoz hasonló hamis híresztelésnek nevezte a Politico című amerikai lapnak azt a közlését, miszerint Oroszország február 20. után szándékozik megtámadni Ukrajnát.
Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és olasz hivatali partnere, Luigi Di Maio a tárgyalóterembe érkezik Moszkvában 2022. február 17-én (Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Samil Zsumatov)