Oroszország megvétózta az Ukrajna elleni agressziót elítélő ENSZ-határozatot

Az ENSZ főtitkára a szavazás után úgy nyilatkozott, hogy „újabb esélyt kell adni a békének”.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 26. 9:00
Vrubivka, 2022. február 17. Az orosz-ukrán egyesített ellenõrzõ és koordináló központ (JCCC) tagjai egy tüzérségi lövedék által okozott krátert vizsgálnak egy megrongálódott lakóház közelében a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében fekvõ Vrubivka közelében 2022. február 17-én. Az orosz kormány által támogatott kelet-ukrajnai szakadárok ezen a napon azzal vádolták a kijevi kormánycsapatokat, hogy az elmúlt 24 órában négyszer nyitottak tüzet a területükre. MTI/AP/Vadim Ghirda Fotó: Vadim Ghirda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várakozásoknak megfelelően megvétózta pénteken Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) azt a határozati javaslatot, amely elítélte volna az Ukrajna elleni agressziót, és csapatai azonnali visszavonására szólította volna fel Moszkvát.

A javaslatot az Egyesült Államok és Albánia terjesztette a BT elé. 11 ország támogatta, Oroszország ellenezte, három tag, Kína, India és az Egyesült Arab Emírségek pedig tartózkodott. A 15 tagú ENSZ BT-ben az öt állandó tagnak, az Egyesült Államoknak, az Egyesült Királyságnak, Oroszországnak, Franciaországnak és Kínának vétójoga van. A hivatalos szöveg nem „elítéli”, hanem „sajnálatát fejezi ki” az orosz hadműveletek miatt. Kikerült a szövegből az utalás az ENSZ Alapokmányának 7. cikkére is, amely a szankciókat és az erő alkalmazását szabályozza. A végleges változat nem utalt személy szerint Vlagyimir Putyin orosz elnökre sem.

Egységesen állunk Ukrajna és népe mögött, annak ellenére, hogy a Biztonsági Tanács egyik felelőtlen állandó tagja a hatalmával visszaélve megtámadja a szomszédját, és aláássa az ENSZ tevékenységét és a nemzetközi rendet

 –fogalmazott Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet. Barbara Woodward brit ENSZ-nagykövet úgy fogalmazott:  „Csak, hogy világos legyen: Oroszország elszigetelődött. Senki sem támogatja Ukrajna lerohanását.” 

A szöveg felszólította volna Oroszországot, hogy azonnal hagyjon fel az Ukrajna elleni agresszióval, és azonnal, teljes mértékben és feltétel nélkül vonja vissza katonai erőit Ukrajna területéről az ország nemzetközileg elismert határai mögé. Emellett a dokumentum értelmében Oroszországnak vissza kellett volna vonnia a két kelet-ukrajnai szakadár „népköztársaság” elismerését is.

António Guterres ENSZ-főtitkár a szavazás után úgy nyilatkozott, hogy „újabb esélyt kell adni a békének”, és a katonáknak vissza kell térniük a laktanyákba.

Az ENSZ a háborúból született, hogy véget vessen a háborúknak. Ezt a célt ma nem sikerült teljesíteni, de sosem szabad feladni 

– fogalmazott a portugál politikus. Guterres felhívta a figyelmet, hogy óráról órára nő a szükséget szenvedők száma, és civilek halnak meg, ezért „a vezetőknek a béke és a párbeszéd útjára kell térniük”.

Borítókép: Az orosz–ukrán egyesített ellenőrző- és koordinálóközpont (JCCC) tagjai egy tüzérségi lövedék által okozott krátert vizsgálnak egy megrongálódott lakóház közelében a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében fekvő Vrubivka közelében 2022. február 17-én (Fotó: MTI/AP/Vadim Ghird)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.