Az Európa Tanács kizárta tagjai közül Oroszországot

A szervezet alapokmányának 8. cikke alapján indított eljárás részeként hozták meg a határozatot.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 03. 16. 14:04
PUTYIN, Vlagyimir
Moszkva, 2022. március 11. Vlagyimir Putyin orosz elnök videokonferencia keretében tanácskozik a kormány tagjaival Moszkvában 2022. március 10-én. Vlagyimir Putyin február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/AP/Szputnyik/Kreml/Pool/Mihail Klimentyev Fotó: Mihail Klimentyev
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága szerdai rendkívüli ülésén a szervezet alapokmányának 8. cikke alapján indított eljárás keretében úgy határozott, hogy azonnali hatállyal megszünteti Oroszország tagságát a szervezetben.

A strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet tájékoztatása szerint Oroszország részvétele az Európa Tanács munkájában 26 éves tagság után szűnik meg.

Emlékeztettek: a Parlamenti Közgyűléssel folytatott eszmecserét követően a Miniszteri Bizottság február 25-én határozott a kizárást lehetővé tevő eljárás megindításáról, továbbá beleegyezett abba, hogy felfüggeszti Oroszország képviseleti jogát a Miniszteri Bizottságban és a Tanács Parlamenti Közgyűlésében. Kedden az orosz külügyminisztérium tájékoztatta a szervezet főtitkárát, hogy az alapokmánynak megfelelően kilép az Európa Tanácsból, valamint azon szándékáról, hogy felmondja az Emberi Jogok Európai Egyezményét. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése keddi rendkívüli ülésén javasolta Oroszország kizárását a szervezetből, megítélése szerint ugyanis egy másik tagország, Ukrajna megtámadásával Oroszország súlyos jogsértéseket követett el, nem tesz eleget kötelezettség-vállalásainak. Oroszország 1996. február 28-án csatlakozott az Európa Tanácshoz.

Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én hajnalban rendelte el „különleges katonai művelet” végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására.

Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben, köztük Kijevben is, támadnak katonai és polgári célpontokat, és támadást indítottak a Moszkva-barát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területekről. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be, majd benyújtotta európai uniós csatlakozási kérelmét. A felek számos halálos áldozatról is beszámoltak. A NATO a háború megindulása után aktiválta többnemzetiségű gyorsreagálású haderejét. Az Európai Unió és a nyugati országok fegyvereket szállítanak Ukrajnának és szankciókat hoztak Oroszország ellen.  Az Európa Tanács felügyelete alatt működő Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) arról tájékoztatott szerdán este, hogy felfüggeszti az Oroszország elleni, valamennyi kérelem vizsgálatát. A Miniszteri Bizottság azon határozatát követően, amely szerint Oroszország tanácsi tagsága azonnali hatállyal megszűnt, felfüggesztik az Oroszország ellen benyújtott valamennyi kérelem  is, annak megállapításáig, hogy e határozatnak milyen jogi következményei lesznek a bíróság munkájára – közölték.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök videókonferencián tanácskozik a kormány tagjaival Moszkvában 2022. március 10-én. (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Kreml/Pool/Mihail Klimentyev)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.