Az eddigi vérengzés valószínűleg csak a kezdete mindannak, ami a szó szerint a túlélésért küzdő Ukrajnára vár – mondta Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben, kiemelve, hogy az orosz invázió miatt nagyon-nagyon drámai helyzetbe kerülhet a kelet-európai ország. A német kancellár Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnökkel tartott tájékoztatóján felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt az ukrajnai vérontás azonnali leállítására és csapatai kivonására, és elmondta, hogy az Ukrajnából érkező nyomasztó képek a sok halottal és sebesülttel, a lerombolt épületekkel és a tönkretett infrastruktúrával csak a kezdetét jelentik mindannak, ami jön még.
Kifejtette, hogy Vlagyimir Putyin valószínűleg réges-rég eltervezte az Ukrajna elleni támadást, hiszen a már korábban megjelent írásaiban minden benne van, ami most történik. Ezért nagyon fenyegetett helyzetben vannak az ukrán polgárok és az ukrajnai demokrácia – mondta Olaf Scholz.
Hozzátette, hogy az orosz gazdaság lehetőségeit erőteljesen korlátozó szankciók után biztosan következnek még újabb büntetőintézkedések. A szankciók azt üzenik Oroszországnak, hogy „a világ legjobb lehetőségeivel rendelkezünk ahhoz, hogy együtt felépítsünk egy jó jövőt, de ennek az az előfeltétele, hogy nem támadunk másokra katonai erővel” – mondta a német kancellár. Xavier Bettel kiemelte, hogy Putyin háborúja történelmi fordulópont, és nemcsak Ukrajna, hanem a szabadság és az európai értékek ellen irányul. Ebben a helyzetben az EU és a NATO tagjai összetartanak, és egységüket és eltökéltségüket nem szabad alábecsülni. Ugyanakkor a szankciók mellett a diplomáciai erőfeszítéseket is folytatni kell, főleg Németországnak és Franciaországnak. Oroszországgal nem könnyű a párbeszéd, de el kell érni a tűzszünetet, és ez lehetetlen anélkül, hogy beszélünk egymással – mondta a luxemburgi miniszterelnök.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár (j) és Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök sajtótájékoztatót tart Berlinben 2022. március 1-jén. (Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Hannibal Hanschke)