Megreformálná a rasszista matematikát az angliai Durhami Egyetem

Az egyetemen egy új programot vezettek be, amelynek célja, hogy felmérjék a matematika és a kultúra közötti kapcsolatot, majd pedig ennek megfelelően egy faji alapú megközelítéssel új, befogadóbb tantervet készítsenek – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.

Forrás: V4NA2022. 04. 14. 17:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az angliai Durhami Egyetem új etnomatematikai programot vezetett be, a matematika és a kultúra közötti kapcsolat kutatására és a tudományág dekolonizálására.

A kidolgozott útmutató szerint a matematikaoktatás egyik legfontosabb kérdése, hogy szabad-e hagyni a nyugati matematikusok dominanciájának fenntartását a tudományban.

A Durhami Egyetem egy dekolonizációs kampánnyal kívánja felrázni a matematikai tanszék működését. A tanároknak ezentúl olyan matematikai példákat is alkalmazniuk kell, amiben a nyugati kultúrkörön kívül eső csoportok szerepelnek, például új-zélandi törzsek vagy kisebbségek.

A tanároknak azt tanácsolják, hogy készítsenek háttéranyagot minden olyan matematikusról, akiknek a munkásságát alkalmazzák a tanítás során. Amennyiben pedig több fehér kutató és matematikus szerepel az anyagok között, mint fekete vagy színes bőrű, akkor el kell gondolkodni azon, hogy miért történhetett ez – írja a V4NA.

A The Telegraph szerint a Durhami Egyetem már csak a más brit egyetemeken tapasztalható trendet követi, és ennek megfelelően politizálják át itt is az egyetemi tanulmányokat.

Az egyetem szóvivője azt nyilatkozta, hogy „a matematika-tananyag, amit a diákjaink tanulnak, ugyanaz marad. Azonban a tanulás közben arra is ösztönözzük őket, hogy legyenek jobban tisztában a tantárgy globális és sokszínű eredetével, valamint a különböző kulturális környezetekkel, amelyek alakították a tudományágat. De kettő meg kettő mindig négy lesz.” A szóvivő úgy véli, hogy ez a politikai változás összességében nem fogja veszélyeztetni az iskolai matematikaoktatás színvonalát és a szakterületet sem.

Korábban Oliver Dowden, a brit Konzervatív Párt elnöke már problémaként jelölte meg a matematika dekolonizációját egy Washingtonban tartott rendezvény során.

Egy olyan Nyugat, amelyik biztos az értékeiben, nem lenne megszállottja a személyes névmásoknak, sőt nem is törekedne a matematika dekolonizációjára

– mondta Dowden.

Az Amerikai Matematikai Szövetség még 2020 októberében egy nyilatkozatot tett közzé, amelyben azt állították, hogy „Itt az ideje, hogy szakmánk minden tagja elismerje, hogy a matematikát emberek alkották, és ezért eredendően emberi előítéleteket hordoz. Amíg ez nem történik meg, addig közösségünk és diákjaink nem tudják a maximális teljesítményüket nyújtani.”

A rasszista matematika elképzelése az Egyesült Államokban és a nyugati világban azután terjedt el, hogy a kritikus fajelmélet több helyen is beszivárgott a közoktatásba.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.