Európai körútja első, németországi állomásán hétfőn Olaf Scholz kancellárral találkozott Berlinben Narendra Modi indiai miniszterelnök.
Scholz bejelentette, hogy Németország tízmilliárd eurót szabadít fel a következő években a kétoldalú együttműködés bővítésére.
A kancellár méltatta India német külgazdasági kapcsolataiban betöltött központi szerepét Ázsiában, s reményét fejezte ki a globális kérdéseket érintő kooperáció fejlesztése iránt is. Modi Berlinből Koppenhágába utazott, ahol a dán miniszterelnökkel együtt részt vesz az India és az úgynevezett északi államok csoportja (Dánia, Norvégia, Finnország, Svédország) vezetőinek kétnapos csúcstalálkozóján. Európai körútja utolsó állomásaként Modi meglátogatja Emmanuel Macron francia elnököt.

A Scholz–Modi-megbeszélést követő sajtótájékoztatón – amelyen Modi kifejezett kérésére az újságírók nem tehettek föl kérdéseket – a két vezető, egymástól eltérő retorikával, kommentálta az ukrajnai helyzetet is, felszólítva Vlagyimir Putyin orosz államfőt a háború befejezésére. Mindketten egyetértettek abban, hogy meg kell állítani az értelmetlen gyilkolást, és vissza kell vonni a csapatokat, valamint azt is megállapították, hogy hatalmi szóval és erőszakkal nem lehet megváltoztatni a határokat.
Meggyőződésünk, hogy ebből a háborúból egyik fél sem kerülhet ki győztesen, mindenki csak veszíthet, ezért állunk a béke mellett
– jelentette ki Modi.
Az indiai kormányfő eddig e határozott békevágy és a nyugati hatalmak folyamatos kapacitálása – Joe Biden amerikai elnök vagy Ursula von der Leyen EB-elnök felszólítása — ellenére sem volt hajlandó csatlakozni a Moszkva elleni szankciókhoz vagy elítélni az Ukrajna elleni orosz agressziót; már az ENSZ erre irányuló, márciusi közgyűlésén is tartózkodott a szavazástól. Ennek megfigyelők szerint megvan a jó oka.
Újdelhi a katonai felszerelése és az energetikai nyersanyagszükséglete nagy részét ugyanis Oroszországból szerzi be, egyidejűleg a Nyugattal is jó kapcsolatra törekszik.
Az orosz fegyverszállítás jelentős tétele az Sz–400-es légvédelmi rakétarendszer, amelyre India még 2018-ban kötött üzletet 5,3 milliárd dollár értékben, a szállítás 2021 novemberében kezdődött el Washington hangos dohogása közepette. Igaz azonban az is, hogy Újdelhi növelte amerikai katonai beszerzéseit is, és kihátrált MiG–29-es orosz repülőkre, helikopterekre és páncéltörő fegyverekre vonatkozó moszkvai üzletekből is.