Az ukrajnai háború kezdete óta a német szövetség kormány egyre sürgetőbbnek érzi, hogy elhagyja az orosz energiahordozók importálását. Mind a kőolaj, mint a földgáz esetében Németország él a legnagyobb függőségben, ha az orosz importról beszélünk. Nemcsak az orosz invázió készteti Olaf Scholz kancellárt arra, hogy felhagyjon a nem megújuló energiahordozókkal, hanem a Zöldek kormánykoalíciós tagsága is megköveteli, hogy a németek rohamtempóban átálljanak az olyan megújuló energiaforrások, mint a szél- és napenergia.
A német gazdasági és éghajlatvédelmi minisztérium nemrég egy olyan intézkedéscsomagot terjesztett elő, ami jelentősen felgyorsítaná a megújuló energiaforrások elterjedését országszerte – annak ellenére, hogy a legtöbb helyen még kiforratlan a technológia, és a legtöbben nem is engedhetik meg maguknak, hogy napelemre váltsanak. Robert Habeck gazdasági miniszter is szinte minden felszólalásában a megújuló energia elterjesztését sürgeti.
A napenergiát tekintve 2030-ra 200 gigawatt telepített teljesítményt szeretnének elérni a jelenleg rendelkezésre álló mintegy 57 gigawattal szemben. 2020-ban és 2021-ben is nagyjából 5 gigawattnyi napelemparkot telepítettek és az előrejelzések alapján 2022-ben is hasonló mértékben nő a kapacitás. Vagyis 2023-tól kezdve évente minimum 18-19 gigawatt kapacitást kellene telepíteni, hogy a célt elérjék, ez több mint háromszorosa a mostaninak.