Pavel Trosin vegyész a kommunikációs műholdak tápellátására szolgáló új generációs napelemeket fejlesztő orosz–német csoport tagja. A kapcsolatok felfüggesztésével ez a projekt is a levegőben lóg.
A közös projektek állítólag az egész világ javát szolgálják– mondta a brit portálnak Trosin.
A kiemelt programok közé tartoznak az orosz sarkvidék éghajlatváltozását tanulmányozó kutatások.
„A permafroszt régió kétharmada Oroszországban található, ezért az onnan származó adatok alapvetőek – mondta Ted Schuur, az Északi-arizonai Egyetem ökológusa. – Ha nincs adat a permafroszt oroszországi változásáról, akkor nem érthetjük meg a globális folyamatokat. Ez riasztó a tudósok számára, mivel a globális felmelegedés felolvasztja a régóta fagyott talajt, amely a becslések szerint 1,5 billió tonna szerves anyagot tartalmaz. Az eddig jégbe zárt szerves anyagok kiszabadulhatnak, a bolygót tovább melegítő hatalmas mennyiségű gázt, például metánt és szén-dioxidot juttatva a légkörbe. A tudósok műholdakat használhatnak az olvadással járó tájváltozások nyomon követésére, de helyszíni kutatás nélkül nem tudják, mi történik a föld alatt” – mondta Ted Schuur.
Orosz tudósok évek óta gyűjtik és osztják meg a terepi adatokat, de az adatáramlás eddig is akadozott. Most pedig lényegében leállt.
Az Orosz Rektorok Szövetsége honlapján márciusban levelet tettek közzé az orosz invázió támogatásáról, amelyet több mint háromszáz vezető tudós írt alá. Az Európai Egyetemek Szövetsége (European University Association) tizenkét orosz tagegyetem tagságát a levél miatt felfüggesztette. Bármilyen meglepő, Kína is takaréklángra tette a két ország közötti tudományos kapcsolatokat.
Alekszandr Szergejev, az Orosz Tudományos Akadémia vezetője a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Állami Intézetében tartott nemzetközi konferencián április közepén arról beszélt, hogy kínai partnereik abbahagyták orosz kollégáikkal az együttműködést.
Az amerikai kormány ugyanakkor az európai állásponttal ellentétben nem adott ki egyértelmű irányelvet az orosz intézményekkel való együttműködésről. A külügyminisztérium szóvivője a Reuters hírügynökségnek azt mondta: nem tartják felelősnek [a konfliktusért] Oroszország népét, és úgy gondolják, hogy elengedhetetlen az orosz néppel való folyamatos közvetlen kapcsolattartás – beleértve a tudomány és a technológia területét is.
Míg a külföldi finanszírozás Oroszország tudományos kiadásainak csak kis részét teszi ki, számos tudós a külföldi forrásra alapozva indított kutatási programot, építette karrierjét.
A kutatási ösztöndíjak sok orosznak segítettek – állította a brit portálnak Dmitrij Streleckij orosz geográfus, a washingtoni George Washington Egyetem munkatársa, aki meglepődött, hogy az EU a tudósokat is szankcionálta. Szerinte ez a lépés nem segíti a nyugati célok elérését.
„A Magyarságkutató Intézet jelenleg is együttműködik számos külföldi kutatóval, professzorral, akik olyan országokban élnek, amelyek egykor őseink szállásterülete volt, illetve magyar, avar, hun leletek, írott vagy más források közös kutatásával hozzájárulnak a magyar őstörténet feltárásához.
A velünk több éve együttműködő orosz tudós kollégákkal a lehetőségekhez képest tartjuk a tudományos kapcsolatot, például a hun korszak vagy az onogurok kutatása kapcsán” – tájékoztatott a Magyarságkutató Intézet főigazgatója, Horváth-Lugossy Gábor. Az intézet elítél bármilyen háborút, így a jelenleg zajlót is, illetve Kárpátaljára az elsők között vitte egytonnányi humanitárius szállítmányát, amelyet ukrán háborús menekültek részére adott át. Az intézet jelenleg második segélyszállítmányát szervezi.
Azaz meglehetősen vegyes a kép.
Borítókép: A nagy hadronütköztető gyűrű, az LHC egyik detektora az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nemzetközi részecskefizikai kutatóközpontjában, a Genf közelében fekvő Meyrinben 2013. november 26-án (Fotó: MTI/EPA/Adam Warzawa)