Nézzük Olaszország esetét! A Mario Draghi vezette kormány a megnövekedett rezsiköltségek és az általános infláció következtében nehéz helyzetbe került háztartások támogatására május elején Segélydekrétum elnevezéssel gazdasági csomagot hozott létre. Az összesen 35 millió munkavállaló, nyugdíjas, munkanélküli és más személy megsegítésére kiosztott 200 eurós egyszeri juttatást és az üzemanyag adócsökkentésének költségeit az olasz kabinet az energiaipari vállalatok megadóztatásával kívánja pótolni. A kormány arra számít, hogy a vészhelyzet vége és az ukrajnai háború kirobbanása közötti időszak extraprofitjának 25 százalékos megadóztatásával jelentős bevételére tehet szert. A jogszabály az energetikai vállalatok pluszbevételeit veszi számításba a 2021. október 31. és 2022. április 30. közötti időszakban.
A kormány célja most, hogy a cégek megadóztatásából befolyó tizenegymilliárd eurós pénzalapot hozzon létre a lakosság megsegítésére. A dekrétum két részletben határozza meg a fizetési feltételeket. Júniusig a teljes összeg 40 százalékát, novemberrel bezárólag a maradék 60 százalékát kell befizetniük az érintett vállalatoknak.
Csak úgy terem a pénz
Olaszországban sem maradt visszhangtalan az intézkedés. A szélenergia-termeléssel foglalkozó legnagyobb cég, az Erg igazgatótanácsának vezetője, Paolo Merli elsőként látta el kézjegyével a kormány döntését megtámadó dokumentumot. Véleménye szerint a rendelet alkotmányellenes. A kabinet azontúl, hogy tőkét von el szektortól, az így létrehozott pénzalapból aprópénzhez juttatja a választópolgárokat. – Strukturális és hosszú távú átalakításokra lenne szükség és egyszerűsített eljárásokra a megújuló energiaforrások kitermeléséhez – nyilatkozta a sajtónak Paolo Merli.
A tiltakozó dokumentum egyben arra is felhívja a figyelmet, hogy a kormány kiszámíthatatlan döntései azontúl, hogy csorbítják az ország hírnevét, könnyen elriaszthatják a külföldi befektetőket.
Akárhogy is, az iparág szépen termel Olaszországban, s nem csak energiát, pénzt is. Sajtóinformációk szerint például az Enel olasz energetikai vállalat 2022 első negyedévében megduplázta nyereségét. Az energiaárak emelkedésével a korábbi 18,4 milliárdról 35 milliárd euróra nőtt a vállalat haszna.