Több mint másfél évvel Goodwill Zwelithini néhai zulu király halála után végre pontot tehettek a trónviszály végére: szombaton ünnepélyesen megkoronázták fiát, Misuzulu ka Zwelithinit.
Hogy szentesítse a hatalmát, a 47 esztendős herceg elvégezte az ilyenkor szokásos rituálékat is, például a napokban levadászott egy oroszlánt, amelynek kiterített bőre később ott hevert trónja előtt.
Igaz, sajtóinformációk szerint a ragadozóval némiképpen meggyűlt a baja, miután lövése nem bizonyult végzetesnek, az embereinek kellett védelmére sietni. Szakértők emlékeztettek rá, hogy a zuluk között is az állatok királyaként számontartott oroszlán elejtése fontos szimbólum, amely hatalmat és erőt mutat. Később a „szent kraalban” (a kraal tövisbokorból és sárból tapasztott kör alakú kerítés a jószágok számára) egyeztetett a vénekkel, akik útba igazították, hogy bölcs és igazságos döntéseket hozzon.
Ezek a rituálék kulcsfontosságúak voltak abban, hogy – remélhetőleg – elfogadják Misuzulu igényét a trónra. A problémát az jelenti, hogy a 72 esztendős korában távozó Goodwill Zwelithini életében elég nagy étvágyú volt,
hat feleséget tartott, akik legalább 28 gyermeket szültek neki (még pontos számuk sem ismert).
A több mint öt évtizedig uralkodó néhai király – akivel a pletykák szerint a koronavírus végzett – állítólag Misuzulut szánta örökösének, azonban végakaratának hitelességét más gyermekei vitatják. Az utódlási rendet bonyolítja, hogy asszonyai közül Mantfombi Dlamini, a most megkoronázott Misuzulu édasanya volt az „első felesége”, de nem időrendben, hanem származása miatt, ugyanis a szváziföldi (mai nevén Eswatini) király testvére. Más feleségek és gyermekek viszont éppen ezért azzal érvelnek, hogy a herceg nem száz százalékig zulu, ezért nem méltó a trónra. Várhatóan a jogi csatározás folytatódik majd az ügyben, de a koronázási szertartással és a szent rituálékkal Misuzulu nagy lépést tett afelé, hogy elfogadtassa hatalmát.
Azért nem árt, ha a háta mögé is figyel: a Zulu Birodalom leghíresebb királya, Saka Zulu is úgy jutott a trónra a XIX. században, hogy megölte a saját testvérét.
És hogy miért fontos egyáltalán, hogy ki a zuluk királya? A cím ma már inkább ceremoniális, de mégis, az uralkodó egy 11 milliós nép feje, ezzel Dél-Afrika népességének ötödét adják, ami már jelentős erőt és befolyást jelent, ezért általában a politika is igyekezett jó viszonyt ápolni vele.
Ezenkívül az adófizetők pénzéből évi nagyjából hatmillió dollár (2,5 milliárd forint) jár a királynak, illetve fizetés, továbbá különféle juttatások járnak neki – amiből nyilván szintén szeretnének egy szeletet a riválisok.
A zuluk túlnyomó többsége a dél-afrikai KwaZulu-Natal tartományban él, de kisebb közösségek Dél-Afrika szomszédságában is találhatók. A XVIII–XIX. században virágzó Zulu Királyság is főként erre a területre terjedt ki, míg az angolokkal vívott háborúban alul nem maradtak.
Borítókép: Misuzulu ka Zwelithini, teljes királyi öltözetben (Fotó: AFP/Phill Magakoe)