Szenvednek a német vállalatok, óriási a munkaerőhiány
Németországban a vállalatok csaknem fele szenved szakképzett munkaerőhiányban. A szakértők attól tartanak, hogy a probléma súlyosbodni fog a válság erősödésével. A munkaerőhiány már évek óta gondot okoz a gazdaságban, a kormányok pedig egyelőre tehetetlenek – olvasható a V4NA hírügynökség cikkében.
Forrás: V4NA Hírügynökség2022. 08. 05. 8:53
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Németországban új csúcsot ért el a szakképzett munkaerő hiánya. Az Ifo Gazdaságkutató Intézet szerint júliusban a cégek 49,7 százalékát érintette a probléma, vagyis kishíján minden másodikat. Ez az arány már áprilisban is rendkívül magas volt, akkor 43,6 százalékos rekordszinten áll – az a negatív csúcs azonban már a múlté.
Egyre több vállalat kénytelen visszafogni az üzleti tevékenységét, mert egyszerűen nem talál elég munkaerőt. Közép- és hosszú távon ez a probléma valószínűleg még súlyosabbá válik
– jelentette ki Stefan Sauer, a müncheni székhelyű kutatóintézet munkaerőpiaci szakértője, aki szerint az egyre súlyosbodó válság okozza a probléma fokozódását.
A munkaerőpiac szenvedése a szolgáltatókat ( például a könyvelőket, ügyvédeket és adótanácsadókat) és a vendéglátósokat érintette a leginkább, de a turizmus is komoly munkaerőhiánytól szenved.
A szállodákból ,éttermekből, bárokból, kávézókból is rengetegen hiányoznak. A feldolgozóiparban szintén nagy a baj, különösen az élelmiszer-előállítóknál, de az adatfeldolgozó berendezések és a fémtermékek gyártói is egyre nehezebben találtak szakképzett munkaerőt. Az építőipar és a nagykereskedelem szenved a legkevésbé, de még ezeken a területeken is érződik a hiány hatása.
Az Ifo által készített alábbi ábra azt mutatja, hogy az egyes területeken a megkérdezett cégek hány százaléka jelezte hogy munkaerőhiánytól szenved.
Achim Dercks, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének (DIHK) ügyvezető igazgatóhelyettese nemrégiben így foglalta össze a kialakult helyzetet a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója szerint:
Évente akár négyszázezerrel többen lépnek ki a munkaerőpiacról életkoruk miatt Németországban, mint ahányan újonnan belépnek az iskolából. Ez a következő 15 évben négy-hatmillió emberrel csökkenti a foglalkoztatási potenciál.
A V4NA hírügynökség cikke szerint ezek a problémák már jóideje sújtják a német gazdaságot, a politika pedig máig sem tudott ellenszert találni. A szociáldemokrata–zöld–liberális kormánykoalíció most valóságos csodafegyverként tekint arra az intézkedésre, amelyet a közeljövőben kíván bevezetni, és amelynek részeként megkönnyíti a bevándorlók letelepedését Németországban. Könnyebben kapnának hivatalos dokumentumokat és engedélyeket, így minél hamarabb munkába állhatnának.
A szakértők azonban a hosszabb heti munkaidő kiterjesztését támogatják, például egészen 42 óráig. Úgy vélik továbbá, hogy a nyugdíjkorhatár további emelése a várható élettartam növekedése miatt szintén több embert tarthatna a munkaerőpiacon. Ezt azonban a szakszervezetek nem támogatnák.
A súlyos munkaerőhiány a közoktatásban is komoly gondot okoz, országszerte több ezer tanár hiányzik az iskolákból. Sok helyen a tanévkezdés is döcögősen indulhat, például azzal, hogy osztályok össze vagy tanórákat halasztanak el. Hasonló problémákkal küszködnek a kórházakban is, ahol rengeteg orvos és ápoló hiányzik.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.