Lassan, de fokozatosan erősödik az ellenzéki, bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD), amely a tavalyi szeptemberi választásokon elért tíz százalékát mostanra 14 százalékra növelte a legfrissebb felmérések szerint. A népszerűségnövekedésnek minden bizonnyal köze van ahhoz, hogy a radikális jobboldali párt – miközben egyértelműen elítélte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját – határozottan ellenzi a Moszkvával szemben kivetett, de a német lakosságot is sújtó uniós szankciókat.
Növelte az AfD népszerűségét a szankcióellenes politika
Kettészakadhat a radikális baloldali Die Linke a háborúval kapcsolatos nézeteltérések miatt.
– Még ha tele lesznek is a gáztározók, akkor is csak három hónapra elegendő gázunk lesz. Utána mi következik? Ideológia helyett tényeken alapuló reálpolitikát kellene folytatni – nyilatkozta a napokban a TASZSZ orosz hírügynökségnek Steffen Kotré, a párt parlamenti képviselője, utalva arra: a szankciók nyomán a többi uniós országhoz hasonlóan Németország is energiahiánnyal szembesülhet a télen.
A Németországba irányuló orosz gázszállítás továbbra is igen jelentősen elmarad az utóbbi években megszokott szinttől. Teljesen leállt a szállítás az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 1 vezetéken, a nemrég elkészült Északi Áramlat 2 vezeték beindítását pedig leállította a német kormány néhány nappal azelőtt, hogy az orosz csapatok bevonultak Ukrajnába. Az AfD a vezeték beindítását követeli a német kormánytól.
Ha kiderül, hogy a kevés pénzzel rendelkező emberek és az alsó középosztálybeli családok terheit nem sikerül csökkenteni, akkor az AfD hosszú idő után ismét a tiltakozók szócsöve lehet
– mondta Julia Reuschenbach politológus a Reuters hírügynökségnek. Az Insa közvélemény-kutató augusztusban közölt felmérése szerint a németek 65 százaléka tart attól, hogy ősszel és télen tömeges tüntetések és zavargások lehetnek az energiaválság miatt. Az Insa azt is megállapította, hogy míg korábban a németek 75 százaléka mondta azt, semmilyen körülmények között nem szavazna az AfD-re, ez az arány mára 61 százalékra csökkent.
Kevésbé áll jól a radikális baloldali Die Linke parlamenti párt – a felmérések szerint épphogy átlépné az ötszázalékos parlamenti küszöböt –, amelyet a szakadás fenyeget a háborúval kapcsolatos belső nézeteltérések miatt. Sahra Wagenknecht korábbi frakcióvezető ugyanis keményen bírálta a szankciókat, az ő megfogalmazása szerint a Németország által indított gazdasági háborút. Wagenknecht mindemellett Európa leghülyébb kormányának nevezte a németet.
További Külföld híreink
– Persze, hogy az Ukrajna elleni háború bűncselekmény. De mekkora butaság az az elképzelés, miszerint megbüntethetjük Putyint azáltal, hogy német családok millióit szegénységbe taszítjuk, a gazdaságunkat pedig tönkretesszük, miközben a Gazprom rekordbevételre tesz szert? – tette fel a költői kérdést. Mivel a Die Linke jelenlegi vezetősége nem osztja Wagenknecht nézeteit, a volt frakcióvezető vezérletével új pártot alakíthatnak a szakadárok a 2024-es európai parlamenti választásokra időzítve.
Donbászi küldöttség. Az AfD delegációt küldött az orosz csapatok által megszállt kelet-ukrajnai területekre azzal a céllal, hogy „tisztázzák az ottani humanitárius helyzetet”. – Az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos torz és elfogult médiabeszámolók miatt saját szemünkkel akarjuk látni és kivizsgálni az ottani helyzetet – közölte a párt. Ukrajna berlini nagykövete dühösen reagált a bejelentésre, mondván: az AfD képviselői akciójukkal az orosz pusztítást támogatják.
Borítókép: Tino Chrupalla és Alice Weidel, a német ellenzéki Alternatíva Németországnak (AfD) párt társelnökei a pártnak Az országunkat először! címmel meghirdetett új kampányát ismertető berlini sajtóértekezleten 2022. szeptember 8-án (Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Rogán Antal: Abban bízom, sokan fogják használni a Digitális Állampolgárság Programot
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
„Vacsora a szívem egyik csücskével” – imádnivaló apa-lánya képet osztott meg Stohl András
Drámai bejelentést tett az ukrán tábornok: kitört a III. világháború
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Döntöttek a szlovákok: katonákat fognak küldeni a válság kellős közepébe
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Elismerte az UEFA, nagyot hibázott a videóbíró
Putyin interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.