Kiemelte: az utóbbi napok fejleményei azt mutatják, hogy éppen a Németországtól kapott fegyverek járultak hozzá a legnagyobb mértékben ahhoz, hogy az ukránok igencsak látványos módon képesek az országuk védelmére.
Hozzátette, hogy Berlin változatlanul az ukrán tüzérségi és légvédelmi képességek fejlesztésére összpontosít.
Példaként említette, hogy a legmodernebb német fejlesztésű fegyverrendszerek között számon tartott IRIS–T légvédelmi rakétarendszerből is szállítanak majd Ukrajnának, holott ilyen rendszerrel még a német hadsereg, a Bundeswehr sem rendelkezik.
A kormány rendszeresen frissített nyilvántartásából is kiviláglik, hogy Németország döntő jelentőségű katonai támogatást nyújt Ukrajnának − jegyezte meg Olaf Scholz, utalva egy nyilvános összeállításra, amely szerint egyedül az utóbbi héten négy Gepard típusú önjáró légvédelmi ágyút szállítottak, amelyek száma így 24-re emelkedett.
Az örmény–azeri határon kiújult harcokkal kapcsolatban a német kancellár és a grúz miniszterelnök is az erőszak azonnali beszüntetését sürgette. Irakli Garibasvili hangsúlyozta, hogy kormánya mély aggodalommal tekint a Grúzia szomszédságában zajló vérontásra, amelyet elfogadhatatlannak tart.
Olaf Scholz kiemelte, hogy ez a konfliktus értelmetlen és emberek életébe kerül, ezért békésen kell megoldani.
Azzal kapcsolatban, hogy Németország és más európai országok is számítanak Azerbajdzsánra az Ukrajna elleni háború miatt visszafogott orosz gázszállítások okozta kiesés pótlásában, Olaf Scholz azt mondta, hogy mindig adódnak valahol gazdasági következményekkel járó nehézségek, de Németország tanult a hibájából, és igyekszik több forrásra építeni földgázellátását, mert csak így lehet megerősíteni az ország energiafüggetlenségét és energiaszuverenitását.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár egy német Gepard önjáró légvédelmi gépágyú előtt az ukrán katonák kiképzőközpontjában tett látogatásakor a németországi Putlosban 2022. augusztus 25-én (Fotó: MTI/EPA/Getty Images/pool/Morris MacMatzen)