– A levél több hónapja készült, a munkatársainak egyeztetés nélkül adták most ki. A választmány elnökeként vállalom a felelősséget mindezért – fogalmazott közleményében Pramila Jayapal, a Kongresszusi Progresszív Választmány vezetője. A demokrata párti politikusnak a hétfőn kiadott és – lapunk által is ismertetett – Joe Biden amerikai elnöknek címzett levele után kellett nekilátnia a „kárelhárításnak”.
Ebben a levélben harminc demokrata képviselő kérte arra az elnököt, hogy helyezzen nyomást Ukrajnára a béketárgyalások megindítására, sőt keressen diplomáciai utakat Oroszországgal a háború lezárásának érdekében.
– Fogalmam sincs, hogy a még júliusban írt levél miért most került ki – írta Twitter bejegyzésében a demokrata Mark Pocan, az állásfoglalás egyik aláírója.
Olyan nincs, hogy négy hónapig a fiókban őrizgetsz egy ilyen, a globális folyamatokra érzékeny levelet
– nyilatkozta a The Hill washingtoni székhelyű hírportálnak a levél megíróihoz közel álló egyik forrás.
A békét követelő politikusok hamar a támadások kereszttüzébe kerültek, azzal vádolták őket, hogy felrúgták a washingtoni konszenzust Kijev támogatása ügyében, szembe mentek a Fehér Ház álláspontjával és magukra hagynák az ukránokat. Mindemellett az a vád érte őket, hogy kiállásukkal összezavarták a Demokrata Párt háborúról megfogalmazott üzenetét, amely a végsőkig kitartana Ukrajna mellett, minden szükséges támogatást megadva.
Kínos ez a levél aláírói számára, hiszen nem csak az adminisztráció, hanem az ukránok tekintélyét is aláássa ebben a kulcsfontosságú pillanatban
– fogalmazott az ügy kapcsán Jim Manley, politika tanácsadó. – Az Ukrajnának nyújtott támogatásokat fenntartjuk a háború végéig – fogalmazott Karine Jean-Pierre fehér házi szóvivő minapi sajtótájékoztatóján. Felszólalásában hozzátette, az említett levélről nem kíván szót ejteni.