Környezetvédő aktivistákat állítottak elő az amszterdami repülőtéren

A légi közlekedés átalakítása mellett demonstráltak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 11. 06. 11:46
z Utolsó generáció (Last Generation) nevű környezetvédő csoport három tagja a falhoz ragasztotta kezét, miután borsólevessel öntötték le Vincent van Gogh holland művész A Vető című festményét a római Palazzo Bonaparte épületében 2022. november 4-én.
Róma, 2022. november 4. Az Utolsó generáció (Last Generation) nevű környezetvédő csoport három tagja a falhoz ragasztotta kezét, miután borsólevessel öntötték le Vincent van Gogh holland művész A Vető című festményét a római Palazzo Bonaparte épületében 2022. november 4-én. Az aktivistacsoport tagjai a globális felmelegedés, a klímaváltozás és a fosszilis energiahordozók elleni jelszavakat kiabáltak. A római kiállításra kölcsönadott, a hollandiai Kröller-Müller Múzeum tulajdonában lévő Van Gogh-festményt üveg védte, így nem sérült meg. MTI/EPA-ANSA/ANSA Fotó: MTI/EPA-ANSA/ANSA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy kétszáz környezetvédő aktivistát állítottak elő az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtéren, a megmozdulás résztvevői az általuk legszennyezőbbnek vélt magánrepülőgépek használatának korlátozását követelték – tájékoztatott a Dutch News című angol nyelvű holland hírportál vasárnap.

A beszámoló szerint közel ötszáz környezetvédő aktivista mászott át szombaton kora este az amszterdami repülőtér kerítésén. A demonstrálók magánrepülőgépekhez láncolták magukat, mások a repülőtér termináljában hívták fel az utazni készülők figyelmét a légi közlekedés okozta környezeti ártalmakra.

Az egyiptomi Sarm-es-Sejkben vasárnap kezdődő, az ENSZ közel kéthetes COP27 éghajlatváltozási konferenciáját megelőzően tartott megmozdulás résztvevői kevesebb repülőgép indítását, a vonatközlekedés fejlesztését, valamint az általuk szükségtelennek vélt rövid távú járatok megszüntetését és a magánrepülőgépek használatának korlátozását követelték. A tüntetők jelentős része a rendőrségi felszólítás ellenére sem hagyta el a helyszínt, közülük mintegy kétszázat előállítottak.

A hírportál szerint az aktivisták azért vették célba a magánrepülőgépeket, mert a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint ez az egyik legszennyezőbb, továbbá az egyik legkönnyebben kiváltható közlekedési forma. Mint mondták, az üdülőhelyekre tartó magánjáratok népszerűsége gyorsan nőtt a koronavírus-járvány megjelenése óta.

A magánrepülőgép-kölcsönző vállaltok szerint ügyfeleik el akarják kerülni a zsúfolt utasszállító repülőgépeket és a többórás várakozásokat. Egy tanulmány szerint 2022 első kilenc hónapjában mintegy 16 147 magánjárat szállt fel az amszterdami és a rotterdami repülőtérről, szemben a 2019-es év egészében feljegyezett 14 672-vel.

Noha a két légikikötőből induló és érkező magánrepülőgépekből származó szén-dioxid-kibocsátás viszonylag kis részét teszi ki a Schiphol által termelt teljes kibocsátásnak, szintje azonban közel megegyezik negyvenezer személyautóéval Hollandiában – tették hozzá.

 

Borítókép: Az Utolsó generáció (Last Generation) nevű környezetvédő csoport három tagja a falhoz ragasztotta kezét, miután borsólevessel öntötték le Vincent van Gogh holland művész A Vető című festményét a római Palazzo Bonaparte épületében 2022. november 4-én. Az aktivistacsoport tagjai a globális felmelegedés, a klímaváltozás és a fosszilis energiahordozók elleni jelszavakat kiabáltak. A római kiállításra kölcsönadott, a hollandiai Kröller-Müller Múzeum tulajdonában lévő Van Gogh-festményt üveg védte, így nem sérült meg (Fotó: MTI/EPA-ANSA/ANSA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.