Rasszizmus miatt kért bocsánatot a holland külügyminiszter

Bocsánatot kért Wopke Hoekstra holland külügyminiszter, miután egy független jelentés széles körben elterjedt rasszizmust állapított meg a holland külügyminisztérium intézményeiben és az ország diplomáciai kirendeltségein világszerte – jelentette az NL Times című angol nyelvű holland hírportál kedden.

MAGYAR NEMZET
Forrás: MTI2022. 12. 13. 17:28
HOEKSTRA, Wopke
Rotterdam, 2022. május 31. Wopke Hoekstra holland külügyminiszter felszólal az Európai Néppárt rotterdami kongresszusán 2021. szeptember 20-án. MTI/EPA/ANP/Sem van der Wal Fotó: Sem van der Wal
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A portál beszámolója szerint a holland külügyminisztérium egy független ügynökséget bízott meg az intézményen belüli feltételezett rasszizmus kivizsgálására a Black Lives Matter nevű mozgalom korábbi tiltakozásai nyomán.

A jelentés szerint a holland külügyminisztériumban rasszizmus tapasztalható. Formája a visszafogott, a közvetett, a rejtett, a nem szándékos, illetve a tudattalantól az agresszíven, a közvetlenen, a nyílton át egészen a tudatosig terjed. 

Beszámoltak arról is, hogy a minisztérium színes bőrű alkalmazottai a rasszizmus rendszeres, különféle formáit tapasztalják. Verbális bántalmazásnak, becsmérlő kijelentéseknek, célzásoknak vannak kitéve, és rasszista viccek hangzanak el a jelenlétükben. Úgy érzik, fehér bőrű kollégáik szerint „etnikailag és kulturálisan mások”. 

Nem tartják őket teljes jogú holland állampolgároknak, ami a lojalitásukkal kapcsolatos kérdéseket is felvet. Egy muszlim vallású alkalmazott arról számolt be, hogy rendszeresen arra kérték: a terrortámadásokkal kapcsolatos nézeteit ossza meg kollégáival, másokat pedig azzal vádoltak, hogy etnikai hovatartozásuk miatt jutottak munkához.

Wopke Hoekstra holland külügyminiszter bocsánatot kért a történtekért, és kijelentette: „különösen fájdalmasnak” találja a jelentés megállapításait.

Hangsúlyozta, hogy a hátrányos megkülönböztetés minden formája tilos az intézménynél. Hangsúlyozta: a megállapítások Hollandia és külföldi diplomatái hitelességét is rontják. 

Közölte: mindent megtesz a rasszizmus felszámolása érdekében a saját intézményén belül. Megkérte a megbántott munkatársakat, álljanak elő, nyújtsanak be panaszt, hogy a tárca késlekedés nélkül cselekedni tudjon.

A miniszer közölte, a külügyminisztérium elfogadja a jelentés ajánlásait a rasszizmus elleni küzdelem megerősítésére, és számos intézkedést fog bevezetni a kultúraváltás érdekében. Ezek a tudatosság növelésén keresztül egészen a kinevezésekre vonatkozó eljárások javításáig terjednek majd. Közéjük tartozhat a névtelen álláspályázatok felé való elmozdulás, valamint azt, hogy megkönnyítik az alkalmazottak lehetőségét, hogy bejelentést tegyenek az ilyen incidensekről – tette hozzá.

A holland parlament alsóháza, a Tweede Kamer véleménye szerint a bocsánatkérés nem elég, a rasszizmus elfogadhatatlan, különösen egy olyan minisztériumban, melynek világszerte az emberi jogok mellett kell kiállnia. A bocsánatkérést fegyelmi intézkedéseknek kell követniük – jelentették ki.

A hírportál emlékeztetett, hogy 2020-ban az Egyesült Államokban rendőri intézkedés következtében meghalt George Floyd esetét követően Mark Rutte holland miniszterelnök elismerte: a rasszizmus és a hátrányos megkülönböztetés különböző formái jelen vannak Hollandiában, egy olyan országban, amely – mint mondta – „régóta a tolerancia bástyájának tartja magát”.

Borítókép: Wopke Hoekstra holland külügyminiszter felszólal az Európai Néppárt rotterdami kongresszusán 2021. szeptember 20-án (Fotó: MTI/EPA/ANP/Sem van der Wal)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.